Literatura

Polecane premiery wydawnicze

Redakcja Portalu Wywrota.pl poleca premiery zaprzyjaźnionych i współpracujących z naszym serwisem wydawnictw literackich.

 

Oficyna Wydawnicza ATUT poleca:

 

Jiří  Kolář
Sposób użycia i inne wiersze

Wybór, przekład i posłowie: Leszek Engelking

 

Wybór wierszy Jiříego  Kolářa, którego czeska krytyka i historia literatury postrzega obecnie jako pisarza o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju dwudziestowiecznego piśmiennictwa. Brutalny i drastyczny charakter niektórych utworów, mających wstrząsnąć odbiorcą, jak również niektóre wypowiedzi metapoetyckie zdradzają zacięcie moralistyczne i świadczą o stawianiu przez twórcę etyki ponad estetyką. Dla Kolářa charakterystyczne jest gwałtowne zderzanie ze sobą przeciwieństw, wykorzystywanie techniki montażu tekstów „gotowych” (czyli wziętych z rzeczywistości), zamiłowanie do konkretu, kolażowość. Poeta nieufnie bada możliwości języka, poddaje go nieubłaganej krytyce, by wreszcie od niego odejść, najpierw ku poezji konkretnej, następnie poezji działania i wreszcie kolażom plastycznym.

Więcej: http://www.atut.ig.pl/?nowosci,1

 

 

Wydawnictwo Biuro Literackie poleca:

Rtęć Bogusława Kierca w sierpniu

Premierowy zbiór wierszy Bogusława Kierca „Rtęć” już 19 sierpnia, a w nim uniwersum kształtów i obrazów dalekich od naszego codziennego życia, wpisanego w cykl natury i jej cykliczność, zachwyt nad rzeczami małymi i szacunek dla spraw wielkich, przede wszystkim zaś: „Smukły błysk słowa, co stało się ciałem”.

Poezja Kierca, podobnie jak we wcześniejszym „Zaskrońcu”, jest
wypatrywaniem tajemnych objawień, zaproszeniem do doświadczenia rzeczywistości w jej pełnym charyzmacie i porządku. „Na pierwszym miejscu jest tu zawsze rozdarcie, łapanie za ogon kilku srok: (...) Kilku płci i spraw im przypisanych, Boga, starości i młodości. A wszystko to, zamknięte w wersach wielkiej niekiedy urody, w przekornych, migotliwych rymach i rytmach, łączy się w jedno. To, co ziemskie i poziome z tym, co niebiańskie i pionowe, na krzyż - plus, krucyfiks, grób." - w ten sposób o poezji autora „Cła” pisze Jacek Dehnel.Więcej informacji o nowej książce Bogusława Kierca:
http://www.biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=210&news_ID=2010-06-21

Wydawnictwo Czarne poleca:

Już 19 lipca nakładem Czarnego ukaże się niezwykła książka:

Daniela Tammeta Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera,

Przekład: Małgorzata Mysiorska

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją,  które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego  urodzin jest niebieska, a  cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń,  których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od  najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi – najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on cichą i nieśmiałą...


Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się na co dzień jako dorosły człowiek. Urodziłem się pewnego błękitnego dnia daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.Wagon Rosja Natalii Kluczariowej

 

Powieść Kluczariowej to kolejny w rosyjskiej literaturze najnowszej artystyczny protest przeciw oligarchizacji rzeczywistości społecznej, w którym fantastyczna umiejętność łapania rzeczywistości i nierzeczywistości w piekące dłonie literackiej wyobraźni podąża w parze z dysydenckim światopoglądem, nad którym powiewa flaga z twarzą Eduarda Limonowa – symbolem masowego sprzeciwu wobec rządów Władimira Putina.

                                                            Igor Stokfiszewski  Krytyka Polityczna

 

Z okazji premiery odbywa się Czarny Konkurs:

http://www.czarne.com.pl/?a=2297

 

Wydawnictwo Literackie poleca: Polskie Rekolekcje Piotra Kobzy

Powieść z wyższych sfer kościelnych z morałem

Ciekawy debiut młodego politologa, który opisuje życie codzienne urzędnika kościelnego w realiach  polskiej prowincji. Historia miejscami dyskusyjna, ale częściej wyrażająca tęsknotę za Kościołem nowoczesnym,  otwartym na potrzeby wiernych i bliskim każdemu człowiekowi, bez względu na poglądy jakie wyznaje.

Nie brakuje tu zabawnych historii, rodem z klasycznych komedii, ale cel uświęca środki. Czy uda  się  ambitnemu duszpasterzowi pokonać zaściankowy konserwatyzm i marazm, czy poradzi sobie z osobistymi kryzysami?

Premiera książki 23 września.

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

 

Wydawnictwo Semper poleca:

Jędrzeja Morawieckiego

Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno–religijny

 

Idea tej książki powstała podczas pierwszego wyjazdu do syberyjskiej Zony — otoczonego tajgą terytorium sekty wissarionowców, skupionego wokół Miasta Słońca i Góry Suchej. Na górze tej mieszka Wissarion — były pracownik milicji drogowej, który na początku lat 90. ogłosił się Chrystusem. Badania sekty rozpoczęto w roku 1999. Od tego czasu zorganizowano pięć ekspedycji. Obserwacja uczestnicząca, wywiady biograficzne i działania quasi–eksperymentalne złożyły się na studium przypadku. Studium, w którym starano się ukazać pewne marginalizowane zwykle aspekty rosyjskiej religijności, a także postawić pytania dotyczące rzeczywistości społecznej, w której sami jesteśmy zanurzeni. Ujmując natomiast rzecz mniej akademicko — książka jest socjologiczną opowieścią o buncie i cenie za ten bunt płaconej. O kontestacji młodego rosyjskiego kapitalizmu i konsumpcjonizmu, „rokendrowolowej” ucieczce religijnych kaskaderów i goryczy ponownej instytucjonalizacji, stratyfikacji i komercjalizacji ruchu. Opowieścią o utopijnym „wyjściu z Systemu” i powrocie do niego.

 

http://semper.istore.pl/pl/

 

 

Wydawnictwo Zysk i s-ka poleca: Serce Zakonu Roberta Borkowskiego

Zakazana miłość zakonnego rycerza. Spisek, który może zmienić bieg historii. Skrupulatnie skrywana tajemnica malborskich murów.

 

Na polach Grunwaldu Zakonowi Najświętszej Marii Panny został zadany straszliwy i niespodziewany cios. Wraz z rozbiciem armii i śmiercią dostojników zakonnych, dla polsko-litewskich wojsk droga do Malborka stanęła otworem. Jednakże stolicę toczy rak – giną ludzie, zawiązuje się spisek przeciw władzy. Eberhard von Hohendorf, któremu polecona została obrona zamku, staje w obliczu niewyobrażalnego wcześniej zagrożenia…

http://www.zysk.com.pl/

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 lipca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca