Literatura

„Modrzewiowe korony” Rolando i „Wylinki” Mueller

zapowiedzi wydawnicze

XW listopadzie w Biurze Literackim premiera dwóch tomów poetyckich: "Modrzewiowych koron" Bianki Rolando, artystki sztuk wizualnych, laureatki Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut, oraz "Wylinek" Joanny Mueller, redaktorki i krytyczki, nominowanej m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia.

 

 

Poemat "Modrzewiowe korony", na który złożyły się cztery części: "Skolion", "Check in blanco", "Tartaki" i "Appendix" "obłaskawia czerwonym gardłem magiczne słowa/ gramatyki trzaskające lassem", jest podróżą w zawiłości języka i ludzkiej natury, w modrzewiowe lasy, w cztery strony świata, przez porządki, liczby, miary czasu, władzy, geometrii wykreślnej.

"Wielość płaszczyzn znaczeniowych założona jest po to, aby czytelnika przechwycić choćby na jednym poziomie. Bardzo mi zależy, by czytający przedzierał się przez zasadzoną przeze mnie wielość, może nawet dostał jakąś gałązką po buzi czy po oczach." - czytamy słowa samej Rolando.

 

 

 

 

 

 

 

Z kolei "Wylinki" Mueller to gra z językiem, wykorzystanie słów w oparciu o ich brzmienie, mowa, która kreuje, nazywa, a przede wszystkim odkrywa bogactwo znaczeń i idiomów. Znajdujemy tu m.in.: "mrakotę traumatki", "bajkę ubywajkę", "grzmiączkę ciemiączka" i "kredkę niedyskretkę".

 

"Maski, kamuflaże, symulacje, pozory, przebrania - wszystko to trzeba zedrzeć, aby jak w biblijnych opowieściach ujrzeć prawdziwe oblicze rzeczy. 'Lateksowa wydmuszka' w 'masowych pojawach' to tylko lśniąca nawierzchnia, podjazd dla oczu, wystarczy poskrobać i ukażą się 'drżące, nieosłonięte tkanki'." - pisze Anna Kałuża.

 

Joanna Mueller i Bianka Rolando będą gośćmi "Czytania w Biurze", które odbędzie się 20 listopada o godzinie 19:00 w siedzibie wydawnictwa. Wieczór poprowadzi Anna Kałuża i Joanna Orska. Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac "Modrzewiowe gałązki" oraz emisja filmu "Bitwa o Legnicę" autorstwa Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.


Czytaj więcej o premierowych tomach w Biurze Literackim

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=210&news_ID=2010-11-10

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=210&news_ID=2010-11-18


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca