Literatura

„Dorzecze Różewicza” - książka i film w księgarniach

 

Nakładem Biura Literackiego ukazało się „Dorzecze Różewicza”, wyjątkowa antologia wierszy Tadeusza Różewicza, uzupełniona szkicami dwudziestu czterech poetów oraz filmem Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej. Premiera książki z udziałem głównego bohatera publikacji oraz zaangażowanych w projekt poetów w najbliższy piątek, 8 kwietnia, w dniu rozpoczęcia festiwalu literackiego Port Wrocław.

 

„Poeta najbardziej osobny był przez dziesiątki lat poetą najbardziej wpływowym, mnożącym zastępy swoich naśladowców, akolitów - i przeciwników” - pisze o Różewiczu w posłowiu do książki profesor Piotr Śliwiński. I dodaje: „Osobowości patetyczne przeważnie go nie cierpią, miłośnicy poetyczności nie rozumieją, esteci zżymają się z powodu jego rzekomej przaśności, poeci życia cierpną od nadmiaru śmierci”.

 

Wydawnictwo „Dorzecze Różewicza” składa się z dwóch wzajemnie uzupełniających się części. Pierwsza to antologia wierszy wrocławskiego poety, uzupełniona osobistymi komentarzami na ich temat dwudziestu czterech poetów, z których nieomal wszyscy zjawią się we Wrocławiu na wieczorze autorskim dedykowanym najważniejszemu polskiemu poecie ubiegłego wieku. W projekcie udział wzięli:

 

Wojciech Bonowicz, Przemysław Dakowicz, Tadeusz Dąbrowski, Janusz Drzewucki, Julia Fiedorczuk, Jacek Gutorow, Jerzy Jarniewicz, Wojciech Kass, Bogusław Kierc, Krzysztof Kuczkowski, Erwin Kruk, Ewa Lipska, Krzysztof Lisowski, Zbigniew Machej, Karol Maliszewski, Piotr Matywiecki, Bianka Rolando, Marcin Sendecki, Andrzej Słomianowski, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Stanisław Stabro, Leszek Szaruga i Bohdan Zadura.

 

Każdy z nich opisuje „swojego” Różewicza, każdy rozkłada na części pierwsze jego wybrane utwory. „[Pamięci Konstantego Puzyny...]” znajduje się w mojej osobistej antologii arcywierszy, które po pierwszym czytaniu traktuję jako zastaw albo długoterminową pożyczkę, jako moje-nie moje. Lokują się one we mnie jak ułamki szkła, które dają znać o sobie - ukłuciem, ćmieniem - w najmniej oczekiwanych przypadkach życia” - pisze Wojciech Kass.


„Te wszystkie wiersze zbiegną się w jedno, jedność bowiem one stanowią. Są świadkami epoki, a może raczej - epok, są - bywają - walką o oddech. Gorzkie to świadectwo i trudna walka. Ta poezja 'ma wiele zadań którym nigdy nie podoła'. Myślę, że dziś bardzo pouczający byłby powrót do dawnych wierszy Różewicza, nawet tych, z którymi sam poeta nie może się pogodzić" - dodaje Bohdan Zadura, przyglądając się wierszowi „Powrót”.


Zbigniew Machej przekomarza się z kolei z autorem „Tego się Kafce nie robi” „Stanąć po stronie Kafki i Różewicza - toż to zaszczyt i obowiązek. Zaszczytny obowiązek, jak kiedyś mawiano. Nie godzi się przecież poecie - bo czasem uważam się za poetę - stawać po stronie mieszczańskiego budownictwa pomnikowego. Potem jednak zmieniłem zdanie. I choć nadal chciałbym stać po Pana stronie, zmieniło się moje stanowisko wobec Pana wiersza”.

Część druga „Dorzecza” to blisko 40-minutowy dokument Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, powstały w koprodukcji Biura Literackiego, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i TVP. To pierwszy film o wrocławskim poecie, w którym inni twórcy opowiadają o tym, co zawdzięczają jego poezji i jak ją interpretują. Całość uzupełniają unikalne materiały archiwalne z udziałem Tadeusza Różewicza. Wiersze Mistrza czyta m.in. Kinga Preis.

 

„Znany - absolutnie tak. Doceniony i rozpoznany? Nie mam takiej pewności” - komentuje odbiór twórczości Tadeusza Różewicza Artur Burszta, właściciel i redaktor naczelny Biura Literackiego. „Poprzez książkę i film 'Dorzecze Różewicza', ale także inne festiwalowe działania związane z wrocławskim poetą, chcemy zaprosić do bardziej wnikliwego czytania i tym samym odkrywania na nowo literackiej spuścizny Tadeusza Różewicza”.

 

„Dorzecze Różewicza” jest kolejną książką Różewicza wydaną w ostatnim czasie przez Biuro. W ostatnich miesiącach ukazały się zbiór opowiadań „Wycieczka do muzeum”, wybór felietonów, szkiców i korespondencji „Margines, ale... ” oraz faksymile rękopisów „Kartoteka: reprint” i „Historia pięciu wierszy”. Wcześniej „Nauka chodzenia” i tom „Kup kota w worku”. Wszystkie książki można zamawiać w sklepie internetowym poezjem.pl.

 

Tadeusz Różewicz jest jednym z głównych bohaterów Portu Wrocław 2011. Poza premierą antologii „Dorzecza Różewicza”, uzupełnionej płytą DVD z filmem Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, na czas festiwalu zaplanowano finał debaty „Czy Nobel zasłużył na Różewicza”, wystawę rękopisów autora oraz finał konkursu „Nakręć wiersz Tadeusza Różewicza”, w którym na zwycięzców czeka 10 tys. złotych.


„Dorzecze Różewicza” w poezjem.pl >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113855

Dzień Różewicza w Porcie Wrocław >>>
http://www.biuroliterackie.pl/imprezy/festiwal.php?site=400
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca