Literatura

Kontynuacja „Piotrusia Pana”

„Chłopcy” to bajeczka dla dużych... chłopców. O zakapiorach, że do rany przyłóż. Lektura prosta, łatwa i – przede wszystkim – przyjemna, w której makabra miesza się z dowcipem.

 

Bajeczka dla dużych chłopców. Dla dużych, a niekoniecznie dorosłych. Dla takich, co to cierpią na syndrom Piotrusia Pana. Może właściwie nie cierpią, ale po prostu go mają. I to nie zawsze. Czasami najzwyczajniej pomarzą sobie o beztrosce życia, jaką wiedli mieszkańcy Nibylandii. Życia pełnego przygód, za to pozbawionego odpowiedzialności. Przynajmniej pełnej. Zresztą, wystarczy sięgnąć po syrenie łzy, aby zapomnieć o wydarzeniach powodujących smutek, zakłopotanie etc. Do pełni szczęścia brakuje motor oraz nieodparty urok, który zwala z nóg najpiękniejsze kobiety. W razie niepowodzeń w domu czeka na chłopca mama, która przytuli, opowie bajeczkę, doleje do kakao wspomniany już środek na eliminację wspomnień.

 

Tak właśnie zabawił się Jakub Ćwiek. Zabrał znanych z Piotrusia Pana Zagubionych Chłopców i uczynił z nich niedojrzałych mężczyzn, tworzących jedyny w swoim rodzaju gang motocyklistów. Matkuje im oczywiście – a jakżeby inaczej? – seksowna Dzwoneczek. Wprowadza zakazy, nakazy, organizuje interesy, ale nader wszystko jest wobec swych pociech pobłażliwa i opiekuńcza.

 

Właściwie mamy w Chłopcach do czynienia ze swoistą kontynuacją znanej wszem i wobec historyjki Jamesa Matthew Barriego. Nie spotkamy tutaj co prawda Piotrusia Pana, Wendy – figurują raczej jako wspomnienie – ale tytułowi bohaterowie, wychodząc u Jakuba Ćwieka na pierwszy plan, prezentując się równie ciekawie.

 

Zakapiory, że do rany przyłóż, pragnący przede wszystkim dobrze się bawić. Połykający swoje przekleństwa ze strachu przed karą Dzwoneczka, a jednocześnie stawiający czoła mięsożernym potworom. Kochający sieroty i prowadzący nielegalne interesy. Posiadacze tajemniczego proszku pozwalającego im się przemieszczać równie tajemniczym Skrótem. Mieszkańcy Drugiej Nibylandii, którą jeden z nich określa: „Wielka jak dziecięce oczekiwania, ale też brudna, zniszczona i obdarta jak dorosłość.”

 

Powieść Jakuba Ćwieka stanowi właściwie zbiór kilku dygresji, które splatają się pojedynczymi motywami, doprowadzając nas do finału. Czyta się Chłopców lekko i szybko. Nawet wówczas, gdy w niektórych scenach możemy mieć wrażenie niejakiej naiwności. W końcu wiemy, w jakim przebywamy świecie. I o kim to jest opowieść. Całość udało się sprytnie podlać odrobiną makabry, wyuzdania i dowcipu, a także dorzucić szczyptę horroru. Podczas lektury więc uśmiechniemy się, ale momentami będziemy wyczekiwać w napięciu rozwiązania akcji. Inna sprawa, czy to rozwiązanie nie przyjdzie kilka razy zbyt gwałtownie, jednak to pozostawiam już gustom czytelniczym.

 

Na uwagę zasługują też rysunki Roberta Adlera (w środku) i Iwo Strzeleckiego (na okładce), które – choć w odmienny sposób – umiejętnie prezentują połączenie ze sobą dwóch światów. A może jednego – świata pozornej dorosłości. Najbardziej urzekło mnie przedstawienie olbrzymiego Kędziora idącego z malutkim Kubusiem. Na rysunku Roberta Adlera ich cienie są tak rozbrajająco nieprzystające. Pozornie oczywiste, a jednocześnie zaskakujące. Podobnie jak skrzydełka i różdżka znajdujące się pod glanami Dzwoneczka (patrz okładka), co stanowi świetny skrót, przez który może przedostać się czytelnik na wstępie.

 

Chłopcy to sprawnie skomponowane czytadło, dające wiele przyjemności z obcowania z niewymagającą prozą. Lekturowy relaks i wspomnienie beztroskiego dzieciństwa oraz marzenie o jego wydaniu w wersji hard.

 

 

 

 

 

© Michał Domagalski

 

 

Tytuł: Chłopcy

Autor: Ćwiek Jakub

Wydawca: Wydawnictwo Sine Qua Non

Numer wydania: I

Data premiery: 7 listopada 2012

Ilość stron: 320

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 27 listopada 2012, 10:18
O jaaa.. Michał, ale mi apetytu narobiłeś.
Michał Domagalski
Michał Domagalski 27 listopada 2012, 17:36
To mam nadzieję, że: Smacznego!
przysłano: 26 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca