Literatura

Sensacja w stylu retro. „Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny” Zofii i Jana Puszkarow

Wojna stopniowo ogarnia coraz więcej państw. Znani z powieści „Sopot 1939” Marta i Maks uwikłani są w wydarzenia w odległych od siebie punktach Europy. Czy nadal pragną się spotkać, aby dzielić życie? Czy czeka ich rozstanie? Czy zahartowani przeżyciami wrócą do siebie dojrzalsi i bardziej pewni własnych uczuć?

Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny jest drugą częścią z serii małżeńskich perypetii Marty i Maksa Mortonów, których rozdzielił wybuch II wojny światowej. Uwikłani czynnie i biernie w działania sieci wywiadów oraz wydarzenia, które niesie zagrażająca wielu zagłada, w życiu prywatnym doświadczają poważnego kryzysu uczuć. Poczucie obowiązku walczy z nowymi porywami serc. Przysięgi wierności nie zdają egzaminu, a zmiany mogą przynieść nieprzewidywalne konsekwencje. Czy Marta i Maks mogą nadal na siebie liczyć?

 

W tle burzliwych uczuciowych przeżyć bohaterów poznajemy życie codzienne w okupowanej Warszawie i jego różne aspekty - kawiarnie na gruzach zbombardowanych kamienic, w których tajemnicza melodia zwiastuje nieszczęście i aresztowania, listy pisane atramentem sympatycznym i fałszywe dokumenty. Poczujemy pracowitą i „szemraną” atmosferą handlu na warszawskim Karcelaku, będziemy towarzyszyć  powstawaniu struktur podziemnego państwa oraz obserwować podejmowanie przez zwykłych ludzi prób normalnego życia.

 

Poznamy ujawnione ostatnio z archiwów brytyjskiego MI5 i MI6 zakulisowe brawurowe działania agenta „Knopfa alias 594”, mającego dostęp do samego serca dowodzenia Wermachtu i przekazującego Polakom bezcenne informacje dotyczące planów kampanii wojennych III Rzeszy. Wraz z rozwojem działań wojennych przeniesiemy się do dalekiej skutej lodem Kiruny skąd czarne pociągi z mozołem ciągną rudę żelaza dla III Rzeszy do Narwiku, oraz do tajnego centrum dekryptażu w Benchley Park w Anglii. Poznamy także pierwsze doniesienia o tajnych ogromnych nazistowskich fabrykach broni w lasach Puszczy Bydgoskiej.

 

Wątki fikcyjne splecione są z autentycznymi wydarzeniami tego okresu w Polsce, Szwecji i innych państwach Europy. Zorze polarne towarzyszą bohaterom w dalekiej Laponii, kiedy napotykają ślady brutalnego potrójnego morderstwa, pociągi z rudą żelaza oraz te eleganckie z wagonami sypialnymi, przewożą szpiegowskie meldunki. Alianci zostają na czas ostrzeżeni o tym, że nazistowskie Niemcy prowadzą zaawansowane prace nad nową bronią, ale Raport z Oslo nie jest potraktowany poważnie i wkrótce wszyscy muszą zapłacić za ten brak wiary wysoką cenę. Korsarskie działania III Rzeszy na Atlantyku spotykają się z ripostą Brytyjczyków i dokonany przez nich z powodzeniem abordaż na niemiecki okręt pełen więźniów znany pod nazwą Incydentu Altmark stawia kropkę nad „i” nad decyzją Hitlera ataku na Norwegię, gdzie piękna kobieta-szpieg uwodzi z powodzeniem brytyjskiego generała.

 

Wydany nakładem Wydawnictwa Psychoskok z Konina literacki debiut Zofii i Jana Puszkarow jest drugą częścią trzytomowej powieści, której akcja rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej. Wartka akcja przenosi czytelnika do dobrze znanych z kart historii miejsc, oraz do tych mniej znanych, które często odgrywały istotną rolę w wydarzeniach, które wywarły wpływ na wszystkich żyjących wtedy ludzi. Osoby, którzy lubią lekturę sensacyjną nieco w stylu retro, na pewno się nie zawiodą.

 

 

Jowita Szpilka

Jowita Szpilka

46 Polska
150 artykułów 1 tekst 3 komentarze


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 lutego 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca