Literatura

Big Book Festival Duży festiwal książki | Warszawa | 14 i 15 czerwca

Zapraszamy w literacką podróż w czasie.

 

Drugiej edycji Big Book Festival towarzyszy hasło „Tyłem do przodu!”. Zapraszamy Was w literacką podróż w czasie, w trakcie której poczujecie, że czasem warto spróbować postępowości w stylu retro, wrócić do staromodnych wartości, wolniejszego tempa i dobrych manier. Przekonajcie się, że książki z Big Book Festival zyskują niedzisiejszy urok.

 

 

Retro i literatura

 

Literacki wehikuł czasu na dłużej zatrzyma się w Hotelu Bristol, gdzie już po raz drugi odbywają się spotkania w bloku TAKA PIĘKNA HISTORIA. W eleganckich wnętrzach najsłynniejszego polskiego hotelu odbywać będziemy rozmowy o nadziejach na niepodległość, arystokratycznych zwyczajach i życiu nocnym artystycznej socjety. O tym, czy arystokratyczne maniery udawało się zachowywać maniery w siermiężnej PRL, czy co było wolno, a czego nie na ziemiańskim dworze porozmawiamy podczas spotkania BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ z udziałem specjalistów od „spraw epoki” – Mają i Janem Łozińskimi i Marią Barbasiewicz. Porozmawiamy o tym jak promowano dobra i usługi przed rokiem 1939 i jakie były najsłynniejsze hasła reklamowe dwudziestolecia międzywojennego podczas spotkania CUKIER KRZEPI! O tym, że James Bond miał swoje wielkie poprzedniczki w wojennej Warszawie pomówimy podczas spotkania z Markiem Łuszczyną, autorem książki „Kobiety Igły”. Zdradzimy sekrety najsłynniejszych agentek polskiego wywiadu. W tym roku nie może zabraknąć również rozmów o pierwszej wojnie światowej. Mija właśnie 100 lat od zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Z profesorami Andrzejem Chwalbą i Ryszardem Kaczmarkiem, podczas spotkania WIELKA WOJNA pomówimy o tym jak i dlaczego doszło do wybuchu wojny i czy roztańczona Europa była na nią przygotowana. Tych, którzy z rozrzewnieniem myślą o szalonych latach 60. zapraszamy do udziału w rozmowie RAUTY, DANCINGI I PRYWATKI, gdzie mówimy o najbarwniejszej dekadzie w szarym PRL. Czasach Kameralnej, Hybryd i Kabaretu Starszych Panów. Na deser dziennikarka Agnieszka Obszańska i concierge najsłynniejszego w Polsce hotelu zaproszą na niecodzienną podróż do przeszłości, czyli wycieczkę po wnętrzach Hotelu Bristol, gdzie powstawały dzieła sztuki, książki i tworzyła się historia. Na spacer BRISTOL - SEKRETNE PRZEJŚCIE. Na spacer po hotelu obowiązują zapisy. Spotkania@big-book.pl

 

Wszystkie spotkania w bloku „Taka piękna historia” odbywają się w sali Malinowej, w Hotelu

Bristol, w sobotę i niedzielę 14 i 15 czerwca, przy ul. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 42/44.

Szczegółowy program dostępny jest na www.bigbookfestival.pl

 

 

Z książką w terenie

 

Jeśli jesteście prawdziwymi admiratorami czasu minionego, nie może Was zabraknąć na naszym

terenowym treningu literackim. W sobotę i niedzielę organizujemy spacery, podczas których odwiedzimy apartamenty mistrzów pióra, zaglądamy do biurek, chodzimy śladami miejskich poetek, czytamy w drodze. Możecie wpaść na herbatkę do mieszkania Marii Dąbrowskiej przy ul. Polnej, rozgościć się na Zamku Królewskim, w którym 120. metrowy apartament zajmował Stefan Żeromski wraz z rodziną. A z wizytami nie tylko literackimi bywali Reymont i Tuwim oraz zajrzeć do willi Władysława Broniewskiego. A następnie przekonać się jak mieszkał Tadeusz Żeleński Boy - mnich i deprawator, wielki pisarz i autor drobnych „Słówek”. Na dokładkę możecie poznać Warszawę literatów i dziennikarzy odnajdując dawne kawiarnie literackie – od Ziemiańskiej i Pikadora do Kresów i księgarni Mortkowicza.

A gdyby tego było jeszcze mało, można powoli wracać do współczesności, zahaczając o Saską Kępę Agnieszki Osieckiej. Podczas spaceru jej śladami dowiecie się gdzie bywała, mieszkała i jadała największa poetka PRL. Finałem literackich gier terenowych będzie LITERACKI RETROPIKNIK W STAWISKU, czyli spotkanie w dawnym domu Jarosława Iwaszkiewicza, w którym odbędą się rozmowy o tajemnicach tej niezwykłej rezydencji oraz gry w krokieta i sorso. Do Podkowy Leśnej można tego dnia pojechać za darmo korzystając ze specjalnego biletu przygotowanego na festiwal przez WKD. Na spacery literackie obowiązują zapisy. Spotkania@big-book.pl

 

Szczegóły dotyczące spacerów literackich znaleźć można na www.bigbookfestival.pl oraz

www.facebook.com/bigbookfestival- gdzie zamieszczamy informacje o zapisach oraz punktach startowych literackich wycieczek.

 

Partnerami bloków TAKA PIĘKNA HISTORIA i ĆWICZENIA TERENOWE są: Hotel Bristol, Muzeum Literatury, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Warszawska Kolej Dojazdowa, Fundacja Okularnicy, Wydawnictwo Prószyński, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Iskry oraz Dom Wydawniczy PWN.

 

Big Book Festival // Duży Festiwal Książki odbędzie się w Warszawie 14 i 15 czerwca 2014 r. pod hasłem „Tyłem do przodu!”. Złoży się na niego 50 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości i kilku tysięcy uczestników. Festiwal odbywa się w budynkach oraz przestrzeni miasta, m.in.: na Dworcu Śródmieście, w Hotelu Bristol, Domu Artysty Plastyka, Pasażu Wiecha i Stawisku. Gośćmi festiwalu są w tym roku: Karl Ove Knausgard, Timur Vermes, Dorta Jagić, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz. Specjalna seria wydarzeń poświęcona zostanie Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Wszystkie atrakcje są otwarte. Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym MKiDN oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Jego organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli”, a główną organizatorką - Anna Król, dyrektor programowa.  

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca