Literatura

Druga część "Zabić drozda" Harper Lee już niedługo!

Harper Lee, autorka kultowego Zabić drozda, wydała drugą powieść - Idź, postaw wartownika. Na tę książkę czekaliśmy ponad 50 lat, nie mogło zabraknąć jej na Wrocławskich Targach Dobrych Książek (3-6 grudnia).

 

Gwiazda Harper Lee rozbłysła, gdy w 1961 roku pisarka otrzymała Nagrodę Pulitzera, za powieść Zabić drozda. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i szybko stała się światowym bestsellerem, który osiągnął nakład ponad 40 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie powstał oscarowy film w reżyserii Roberta Mulligana, z Gregorym Peckiem w roli głównej.


Akcja Idź, postaw wartownika rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku i opowiada o dalszych losach bohaterów Zabić drozda. Od wydarzeń opisanych w pierwszej książce minęło dwadzieścia lat. Narratorką powieści jest dorosła już Skaut Finch. Powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, aby odwiedzić swojego starzejącego się ojca, Atticusa. Powrót Skaut do domu staje się przykrym doświadczeniem – odkrywa bolesną prawdę o swoich krewnych, najbliższych i mieszkańcach rodzinnego miasta.


Powieść Idź, postaw wartownika, to studium wewnętrznych przeżyć młodej kobiety, wkraczającej w dorosłe życie w czasach trudnych, ale i niezbędnych przemian. Ale to także coś więcej – opowieść o Stanach Zjednoczonych okresu politycznego i społecznego zamętu. Czarnoskórzy mieszkańcy walczą o prawa obywatelskie w czasie wszechobecnej nietolerancji. Obraz amerykańskiego społeczeństwa, przemian kulturowych, problem rasizmu i bohaterowie ściśle łączą Idź, postaw wartownika z Zabić drozda. Książka nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści Zabić drozda, ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię.

 

Z dzisiejszej perspektywy Idź, postaw wartownika jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji i humoru autorki. Ciągle aktualna fabuła uświadamia czytelnikowi, że głównym wartownikiem człowieka jest jego sumienie. Czytelnicy mają do czynienia z niezwykłym wydarzeniem w historii literatury – mają szansę prześledzić pracę nad powieścią, ewolucję jej bohaterów – od początku powstania, aż po arcydzieło literackie, które trwale zajęło miejsce w ścisłym kanonie najważniejszych książek.

 

Mimo, że fabuła książki opowiada o późniejszych wydarzeniach, Harper Lee napisała ją jeszcze przed Zabić drozda w latach 50. XX wieku. W lutym autorka skończyła 89 lat. 

 

24.Wrocławskie Targi Dobrych Książek

3-6 grudnia 2015

Wrocławskie Centrum Kongresowe/Hala Stulecia

ul.Wystawowa 1

stoisko Wydawnictwa Filia: 125

 

 

Harper Lee, Idź, postaw wartownika

Wydawnictwo Filia

premiera: 4 listopada 2015

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Walenrod2
Walenrod2 14 grudnia 2018, 13:57
Powiesc doskonala fascynujaca zasluguje na nagrode NOBLA .
przysłano: 1 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca