Literatura

"Tequila z Cortazarem. Kochałem wielkich tego świata" Dariusza Wilczaka

Informacje publikowane w prasie, nie tylko polskiej, ale i na portalach internetowych opisywały Marka Kellera jako polskiego marszanda sztuki, od ponad czterdziestu lat mieszkającego w Paryżu i Mexico City, jedynie od czasu do czasu zaglądającego do Polski, filantropa przeznaczającego majątek na skupowanie pamiątek po Fryderyku Szopenie, darującego „chopiniana” Polsce.

Książka jest zapisem wielu spotkań i wielogodzinnych rozmów z Kellerem. Keller, nie stroniąc od anegdot, opowiada o swoich przyjaźniach, miłościach, ale też o spotkaniach i biesiadach z Wielkimi tego świata, biznesmenami, artystami, noblistami – także z Wielkimi Polakami.

 

Książkę uzupełniają nigdy niepublikowane zdjęcia i publikowane pierwsze listy wybitnego pisarza Jerzego Andrzejewskiego do Kellera i Kellera do Andrzejewskiego.

 

DARIUSZ WILCZAK, AUTOR

 

Długoletni szef działu krajowego „Newsweeka”, antropolog kultury, publicysta, reportażysta, wydawca, autor książek: Pajęczyna  (razem z Barbarą Stanisławczyk) 1991, Mucha za szybą 1997, On Kwaśniewski (razem z Grzegorzem Indulskim) 2005, Ponad stan. Solidarność, historie podziemne, 2006, Generalissimus, 2011, Most. Tajna operacja przerzutu Żydów ze Związku Radzieckiego, 2015. Autor słuchowisk radiowych. Wyróżniany w  nagrodach dziennikarskich Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i  miesięcznika „Press”, nominowany do Nagrody Literackiej im. J. Mackiewicza w 2012 r. Współtwórca Kongresu Regionów – dorocznego spotkania samorządowców, polityków i przedsiębiorców w Świdnicy, twórca Rankingu N15 „Newsweeka” na najlepszych prezydentów polskich miast.

 

 

MAREK KELLER, BOHATER KSIĄŻKI

 

Polski marszand. Mieszka w  Paryżu, Mexico City, Warszawie i podwarszawskiej Kazimierówce. Wyjechał z Polski w 1973 roku. Na przełomie lat 60. i  70. aktor Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i członek Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Filantrop. Na pamiątki po Fryderyku Szopenie, kupowane na aukcjach, przeznaczył w ostatnich latach ponad cztery miliony złotych. Wszystkie oddał warszawskiemu Muzeum Chopina. Przyjaciel wielu słynnych artystów biznesmenów, m.in. Julio Cortazara, Juana Soriano, Gabriela Garcii Marqueza, Octavio Paza, Carlosa Fuentesa, Carlosa Slima – najbogatszego człowieka świata, Krystyny Jandy, Krystyny Mazurówny, Gerarda Wilka, Jerzego Połomskiego, Jerzego Andrzejewskiego.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca