Literatura

Miłość niejedno ma imię – "Ślady" J.L. Wiśniewski

Są takie wydarzenia, o których nie można zapomnieć. Takie wyznania, o których ciągle się myśli. Ludzie, którzy na zawsze zostaną w naszych sercach. I tylko jedno uczucie, które je wszystkie łączy – miłość.

Janusz L. Wiśniewski jest naukowcem i pisarzem, doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii. Ma na swoim koncie wiele bestsellerów – w tym Samotność w sieci czy Bikini. Znany jest także ze zbiorów opowiadań jak wydane w 2014 roku Ślady, które poruszają temat miłości i wszystkich jej barw – zdrady, tęsknoty, bólu, rozstań, lecz też wsparcia i lojalności. Można powiedzieć, że głównym wątkiem, który przyświeca temu tomikowi jest pragnienie miłości. Ma ona różne odcienie – to uczucie do partnera, rodzica czy dziecka.

 

W opowiadaniach autor przedstawił doświadczenia różnych osób. Są to głównie kobiety. Czasem opowieści wyglądają jak monolog, który bohaterowie kierują do słuchacza (świadczą o tym wtrącenia typu „widzi pan”, które podtrzymują kontakt z czytelnikiem/rozmówcą). Inne prezentuje narrator trzecioosobowy zachowujący większą obiektywność.

 

Opowiadania często poruszają temat nieszczęśliwej miłości, która przynosi ból, rozczarowanie, zdradę. Co ciekawe, bohaterowie nie czują się z tego powodu zrezygnowani. Uważają, że każde doświadczenie jest dobre, mają też nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkają w swoim życiu kogoś, kto da im szczęście.

Wydaje mi się, że nikt nie potrafi tak pisać o miłości jak Janusz Leon Wiśniewski. Zdaje się, że przejrzał on ludzką duszę i potrafi dotrzeć do takich jej zakamarków, które są głęboko ukryte przed całym światem. Widać to w jego opowiadaniach – nie są one sztuczne, bohaterowie są bardzo zwyczajni i uniwersalni, tacy jak my i ludzie wokół nas. Autor rozumie uczucia, które towarzyszą jego postaciom.

 

Miłość to temat, którzy często pojawia się w utworach Janusza Leona Wiśniewskiego. Mogłoby się zdawać, że nic więcej nie można już o niej powiedzieć. Jednak autor pokazuje, że to uczucie skomplikowane i różnobarwne. Nie boi się zaprezentować kochania jako zarówno dobrej, pełnej szczęścia relacji łączącej ludzi, jak i pełnej gorzkich rozczarowań przygody.

 

Mówi się, że Wiśniewski jest znawcą kobiecych dusz. Ten zbiór udowadnia, że stwierdzenie to nie mija się z prawdą. Autor prezentuje historie przypadkowo spotkanych osób, które mają tylko jedno pragnienie – kochać i być kochanym. Rozumie trudność tego uczucia i wszystkie towarzyszące mu emocje i przekazuje czytelnikom tylko jedno – nadzieję na to, że niezależnie od doświadczeń, powinniśmy pragnąć miłości.

 

 

Janusz L. Wiśniewski, "Ślady"

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014

Liczba stron:  92

Okładka twarda

 

Tekst ukazał się wcześniej na stronie Książka od kuchni.

53 artykuły 9 komentarzy
Ministerstwo Literatury


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca