Literatura

"China shipping" Justyny Bargielskiej w formie e-booka od BL

Od kilku miesięcy Biuro Literackie sukcesywnie udostępnia w wersjach elektronicznych najważniejsze poetyckie książki ostatnich lat. Nie są to klasyczne wznowienia, każda publikacja jest na nowo opracowana przez autorów. Teraz swoją premierę ma China shipping Justyny Bargielskiej.

 

Poetka używa słów w sposób, w jaki potrafią robić to tylko dzieci, a którego dorośli wyzbyli się na rzecz myślowych schematów i językowych konwencji. Zbiór wierszy pełen jest zwyczajnych i niezwyczajnych, przyziemnych i poetyckich bibelotów. Znajdziemy tutaj pogubione zabawki, bursztynowe pessaria, lalki z ludzkimi włosami i gotyckie komiksy, które głoszą, że w ogniu najsuchsza szczapka nabiera pozorów życia.

 

Zdaniem Zuzanny Sali (szkic o książce w najnowszym numerze biBLioteki) "Poetka posługuje się niecodzienną, odległą metaforyką, używając przy tym wyrazów bardzo konkretnych. Zamiast 'jabłko' mówi – 'kosztela', zamiast 'piłkarz' – 'jerzy dudek', zamiast 'trucizna' – 'nembutal'. Z drugiej zaś strony nieobcy jej jest ogół, w którym zacierają się tożsamości".

 

Czytając Bargielską możemy być pewni tylko jednego: pewność nie będzie naszym oparciem. Czy prawdziwy jest piesek, który zaprasza nas wszystkich do swojego rozprutego brzucha, w którym już czeka ksiądz, nagie drzewa i z piasku usypane miasto? Czy to miasto jest z naszego świata? Czy ten język – seria błysków – jest mową aniołów?

 

Zanim się wsiądzie do pociągu "China shipping", wypada się upewnić, że na zewnątrz jest jakiś świat. Bo kiedy będzie się chciało wysiąść, może być już za późno. Wyobraźmy sobie, że nastąpiła awaria pola magnetycznego ziemi. Stare zdjęcia podryfowały w kosmos, jak zgniłe liście, które znudzone cudem życia po prostu wróciły na drzewa, zajęły je i okupują.

 

Justyna Bargielska jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Gdynia. W Biurze Literackim opublikowała m.in. zbiory wierszy "Bach for my baby", "Szybko przez wszystko" i "Nudelman". Wydany po raz pierwszy w roku 2005 roku tomik "China shipping" – który Anna Kałuża nazwała antyelementarzem – ukazuje się tym razem w formie e-booka.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca