Literatura

"Ritterowie" – niezwykłe losy rodu na Mazurach

Ritterowie Patrycji Pelicy to utrzymana w konwencji realizmu magicznego saga, która opiewa utracony świat dawnych Prus. Oto kunsztownie napisana opowieść o nieubłaganych trybach historii i wiecznej miłości, która powraca przez pokolenia. 

 

Młoda Niemka, Anna Ritter, przybywa do mazurskiej wsi w okolicach Olsztyna. Szuka informacji o swoich przodkach. Ich historia rozpoczyna się w 1920 roku: pastorem tamtejszego zboru luterańskiego zostaje wówczas Martin Ritter, który wraz z żoną osiada na wsi. Życie Ritterów toczy się wokół głoszenia kazań, ciężkiej pracy i picia wspaniałej  kawy. Przyszłość nadciąga jednak nieuchronnie, pochłaniając ludzkie marzenia. Wielką miłość i rodzinne szczęście niszczy wojna.

 

W przeplatającej się czasowo narracji poznajemy zarówno współczesne losy Anny, jak i całe życie pastora i potomków jego rodu. Kobiety z czterech pokoleń Ritterów przechodzą przez   kolejne burze dziejowe, a ich imię, niczym proroctwo lub przekleństwo, zdaje się sprowadzać na nie nieuchronne przeznaczenie.

 

Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy to napisana w konwencji realizmu magicznego  saga śledząca losy rodu na Mazurach, na tle złożonych relacji polsko-niemieckich od lat 20. XX wieku do współczesności. Wspaniały talent prozatorski młodej autorki i wiernie oddane realia kolejnych epok sprawiają, że surowy świat przedwojennego luterańskiego środowiska jawi się przed oczami czytelnika jak żywy. To także głęboko zmysłowa opowieść o zapachach, smakach, imionach, zapomnianych rytuałach i powietrzu gęstym od tajemnic przeszłości. Na wyraziste wątki lokalne (akcja powieści toczy się m.in. w Olsztynie, Gdańsku i Toruniu) nakłada się cała historia świata ubiegłego wieku.

 

Książka Patrycji Pelicy to nie tylko saga i powieść obyczajowa, ale i romans o silnym wątku społecznym. Ritterowie poruszają istotny wątek problematycznych tożsamości narodowych – kiedy świat się kotłuje, granice państw zmieniają się, i nikt nie wie, po czyjej stronie należy się opowiedzieć. Ta zachwycająca w swej jednoczesnej prostocie i kunsztowności historia pełna lirycznych zdań i inteligentnych spostrzeżeń na zawsze pozostanie w pamięci czytelnika.

 

Patrycja Pelica – urodzona w  1989 r. Skończyła filologię polską i turystykę historyczną. Jest związana z Lublinem. Debiutowała powieścią Wszystkie kolory życia (Warszawska Firma Wydawnicza, 2012). Zwyciężczyni konkursu literackiego organizowanego przez IPN Nie liczby widzę a twarze... (2014). Interesuje się historią i drugą wojną światową. W wolnym czasie chodzi po górach albo podróżuje z plecakiem po Polsce i Europie. 

 

Patrycja Pelica, Ritterowie

Wydawnictwo: Muza

Premiera: 16 marca 2016 r. 

 

 

Patronat medialny:
Wywrota


przysłano: 8 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca