Literatura

"Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć" - dramat hipsterów w książce Kuby Wojtaszczyka

Nowa książka Kuby Wojtaszczyka to fantazja o rewolucji, która być może jeszcze się wydarzy. „Kuba Wojtaszczyk pisze plastycznie, z miłością do detalu, trochę staroświecko. Ten styl jest mu potrzebny, aby pokazać piekło hipsterstwa, pustkę i bezsilność jego rówieśników z wielkich miast, parę buntu idącą w wielki gwizdek.  To ciekawa i aktualna literatura. Polecam” – mówi o niej Jakub Żulczyk. W księgarniach od 16 marca.

 

Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć to druga książka Kuby Wojtaszczyka. Autor bierze na warsztat bardzo aktualny temat: protesty młodych ludzi przeciw realiom rynku pracy, powszechnych umów śmieciowych i niepewności zatrudnienia, bez zabezpieczeń społecznych, bez szans na emeryturę. Wojtaszczyk przedstawia duże polskie miasto za kilka lat: filolodzy ruszają na barykady ramię w ramię z miejskimi aktywistami, hipsterzy idą do walki ręka w rękę z doktorantami. Polski romantyzm, groteska spod znaku Gombrowicza i współczesne polskie realia społeczne łączą się w wybuchową mieszankę, przyprawioną  ironią, szyderstwem i absurdem .

 

W rolach głównych: Witold Szpak – zubożały lord, porzucony w latach 80. w polskim zbożu przez brytyjską rodzinę królewską; Weronika Krzeplińska – doktorantka poznańskiej polonistyki; Evan – brytyjski rzeźbiarz studiujący w Polsce, pracownik kwiaciarni „Angielska Róża”; Adam – chłopak Evana, właściciel kwiaciarni „Angielska Róża”; Radomir W. – artysta, autor szokującej instalacji artystycznej: zadusił chomiki i zamknął je w plastikowych trumienkach, pragnąc wyrazić trud humanistów niemogących znaleźć zatrudnienia; Prekariusze; Aktywiści miejscy.

 

Skupiłem się na wątkach znanych mi z mojego życia, a głównie z obserwacji rówieśników, którzy po studiach nie mogą znaleźć pracy w zawodzie, a jeżeli już, to pracują na śmieciówkach. Uznałem to za temat bardzo istotny dla mojego pokolenia. Większość bohaterów mojej drugiej powieści jest nastawiona buntowniczo, ponieważ obietnice, czy to rządu, czy pochodzące z uczelnianych broszur, nie zostają spełnione – Kuba Wojtaszczyk

Plakat zapowiadający książkę przygotował jeden z najzdolniejszych polskich ilustratorów, Arobal (Bartek Kociemba).

 

Kuba Wojtaszczyk – rocznik '86, pisarz, kulturoznawca. Publikował i publikuje m.in. w „Czasie Kultury”, „Blizie”, „Kulturze u Podstaw”, „Lampie”, antologii Nowe Marzy 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”. Jego utwory tłumaczono na niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta m.in. Prezydent m.st. Warszawy oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

 

Kuba Wojtaszczyk, Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć 

Wydawnictwo: Akurat

Premiera: 16 marca 2016

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca