Literatura

Kontynuacja "Shantaram" - Gregory David Roberts "Cień góry"

Długo oczekiwana kontynuacja Shantaram – brawurowej powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami, która stała się światową legendą.

 

Cień góry to mistrzowska powieść podróżniczo-przygodowa, której akcja toczy się w Indiach. To historia, która wydarzyła się naprawdę. To powieściowy majstersztyk – książka zarazem inteligentna, sensacyjna, romantyczna i zabawna. Pełna detali z życia codziennego w Indiach, stanowi pochwałę mądrości cywilizacji Wschodu, która potrafi przynieść ukojenie, jakiego próżno szukać na Zachodzie.

 

Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz.

Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia.

Gniew można zabić uśmiechem.

Tylko nadzieja wiecznie trwa…

 

Miliony czytelników zafascynowały losy australijskiego uciekiniera, który pracował dla bombajskiej mafii fałszerzy dokumentów. Minęły dwa lata od dramatycznych wydarzeń opisanych w Shantaram. Lin stracił dwie najważniejsze osoby w swoim życiu – przewodnika duchowego Kadirbaja i miłość życia, Karlę, która została poślubiona przez hinduskiego potentata medialnego. Po kolejnej szmuglerskiej akcji wraca do Bombaju, który zmienił się nie do poznania – za bardzo i za szybko. Wielu jego przyjaciół wyjechało, nowi przywódcy mafijnej siatki prześcigają się w coraz brutalniejszych interesach, a osławiony święty człowiek kwestionuje wszystko, czego Lin się nauczył o życiu i miłości. Teraz musi znaleźć swoje miejsce w mieście zła, które żyje według zupełnie nowych zasad. Nie może opuścić Miasta Wysp – Karla i fatalna obietnica, którą kiedyś złożył, nie pozwolą mu na to.

 

Miasto Bombaj to także bardzo ważny bohater w tej książce. Autor świetnie poznał te miejsca, z wielkim uczuciem i starannością oddaje ich klimat: slumsów w Navy Nagar, hotelu Taj Palace czy budynku Air India.

 

Autor w swojej książce chętnie powołuje się na Eneidę i Epos o Gilgameszu – te dwa wielkie dzieła to historia poszukiwania miłości i wiary – o tym także opowiada Cień góry.

 

Roberts w styczniu 2014 roku porzucił całkowicie życie publiczne. Jak sam mówi – nie ucieka od świata, a poszukuje „kreatywnego odosobnienia”. Nie spotyka się z czytelnikami, nie udziela wywiadów. Poświęcił się rodzinie i pisaniu. Zajmuje się m.in. udostępnianiem swoich powieści w wersji e-bookowej, przy czym zawsze podkreśla, że w wersji elektronicznej zawierają one bonusy w postaci usuniętego z wersji drukowanej tekstu, poezji miłosnej, którą wymieniają między sobą Lin i Karla, alternatywnych wersji pierwszego rozdziału, a także wywiadu z autorem. Shantaram i Cień góry to dwa tomy z zapowiadanej przez autora trylogii, z których trzecia stanowić będzie prequel w stosunku do wydarzeń z tomu pierwszego. Autor planuje opisać życie swojego bohatera w Australii, jego przejścia związane z pobytem w więzieniu i uzależnieniem od heroiny.

 

O Autorze

Gregory David Roberts – jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy australijskich. Urodzony w 1952 roku w Melbourne (jako Gregory John Peter Smith), w 1978 został skazany na dwadzieścia lat za napady z bronią w ręku. Dwa lata później w biały dzień brawurowo uciekł z więzienia o zaostrzonym rygorze i stał się jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców Australii.

 

Przez blisko dziesięć lat ukrywał się w Bombaju. Początkowo mieszkał w slumsach, gdzie pracował jako lekarz ubogich. W tym samym czasie nawiązał pierwsze kontakty mafią. Wskutek intrygi trafił do ciężkiego bombajskiego więzienia Arthur Road. Ostatecznie został wykupiony przez zaprzyjaźnionego szefa mafii i stał się jego oddanym żołnierzem.

Obecnie wycofał się zupełnie z życia publicznego, nie udziela wywiadów, nie spotyka się
z czytelnikami. Tłumaczy, że wybrał „kreatywne odosobnienie” i oddał swój czas rodzinie
i przyjaciołom.

 

Wcześniej nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się w Polsce powieść pt. Shantaram.

 

 

Gregory David Roberts, Cień góry

Przekład: Maciejka Mazan

Wydawnictwo: Marginesy

Premiera: 18 maja 2016

Liczba stron: 800


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca