Literatura

Spotkania z albumami fotograficznymi 22 czerwca, Katowice

Po sąsiedzku - fenomen Opawskiej Szkoły Fotografii

Na spotkaniu udamy się symbolicznie do naszych sąsiadów zza południowej granicy i przyjrzymy się dokonaniom czeskich fotografów. Będziemy pytać o fenomen Opawskiej Szkoły Fotografii, o jej popularność i renomę w Polsce. Przywołamy także nazwiska absolwentów, pośród których znalazło się wielu Polaków.

Spis albumów:

/1/ 20 lat Opawskiej Szkoły Fotografii, opracowanie zbiorowe, Opava 2011

/2/ 25 lat Opawskiej Szkoły Fotografii, opracowanie zbiorowe, Opava 2015

/3/ Ivan Matejka, Ľuba Mrenicová, Bratyslava 2002

/4/ Peter Župník, Václav Macek, Martin 1993

/5/ Masters of Czech Avan-Garde Photography, opracowanie zbiorowe, Prague 2014

 

*** O projekcie ***

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w internecie. Głównych przyczyn tego stanu rzeczy upatrywać można w łatwości dostępu do zasobów sieci oraz wysokich cenach albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się jednak z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu.

 

Oglądanie albumu jest spotkaniem z fotografią na nieco innych warunkach. Unikalny charakter publikacji drukowanej sprawia, że wszystko ma tutaj znaczenie: rozmiar albumu, kompozycja i kolejność zdjęć, a nawet szczegóły takie jak aranżacja stopki redakcyjnej. Z różnych powodów dla wielu fotografów to właśnie wydanie albumu jest uwieńczeniem jakiegoś etapu pracy lub zamknięciem spójnego projektu.

 

Poprzez wspólne oglądanie albumów chcemy upomnieć się o zmysłowe doświadczenie obcowania z fotografią, o przyjemność płynącą z powolnego obracania stron, o radość z odkrywania znaczeń ukrytych w kompozycji całego albumu.

 

Na spotkanie zapraszamy fotografów, projektantów książek i wszystkich entuzjastów fotografii. Zachęcamy również uczestników do przynoszenia własnych albumów oraz dzielenia się swoimi fotograficznymi fascynacjami, niekoniecznie związanymi z motywem przewodnim spotkania.

***

Miejsce: Zła Buka - Rondo Sztuki (Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1)

22.06.2016, godz. 17:30

Kontakt: www.fundacja3f.org / kontakt@fundacja3f.org

Link do wydarzenia na FB


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca