Literatura

Zagajewski w dodatku na CD

Pomysł, żeby oprócz czytania poezji, trochę jej posłuchać, jest ciekawy i – nie bójmy się tego słowa – słuszny. W końcu dzisiaj bardzo często zapominamy, że wiersze nie tylko muszą dobrze prezentować się na białej karcie, ale także może brzmieć. Cała seria Wydawnictwa a5 zasługuje więc na uwagę. Głównie przez to, że do tomiszczy będących solidnym wyborem z twórczości poetów, dołożono płyty CD.

 

Słuchanie Adama Zagajewskiego stanowi dość specyficzne nurzanie się w powadze. Głos nie tyle usypia czujność, co powoli niesie nas przez kolejne wersy. Czy to dobrze? Pewnie już taki urok głosu autora, ale jednocześnie przecież istnienie wybranych dwudziestu trzech utworów w tej nowej wersji nadaje im może nie tyle nowych znaczeń, co może stwarza lub tylko modyfikuje nastrój.

 

Czy zresztą nie najlepiej uchwycić nastrój wiersza w trakcie recytacji? Zapewne tak. Szczególnie może to okazać się cenne (czy chociażby ciekawe) ze względu na to, że konkretnych wyborów w sposobie wypowiadania kolejnych słów oraz całych zdań dokonał sam autor.

 

Wiersze, które dostąpiły zaszczytu wybrzmienia na płycie, nie pochodzą z żadnego konkretnego tomiku. Odsłuchamy tutaj coś z lat siedemdziesiątych (na przykład: W encyklopedii znowu zabrakło miejsca dla Osipa Mandelsztama), ale także coś z od kilkunastu lat panującego wieku XXI (Zielona wiatrówka), jakbyśmy otrzymali możliwość przeglądu. Czy ma to być prezentacja różnorodności? Czy – przeciwnie – wskazanie na wspólne pierwiastki? Na to przyjdzie nam odpowiedzieć po wsłuchaniu się.

 

 

Michał Domagalski

 

Wiersze wybrane + CD

Adam Zagajewski

Wydawnictwo: Wydawnictwo a5

rok wydania: 2014

wydanie: I

--------------------------------------------------

Recenzja ukazała się wcześniej na Xięgarnia.pl

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca