Literatura

Mroczna opowieść o ucieczce od dawnego życia w powieści Håkan Nessera

 

Nad ranem dziesiątego kwietnia mój mąż zgwałcił młodą kobietę w hotelu w Göteborgu. Nazywała się Magdalena Svensson, miała dwadzieścia trzy lata i była zatrudniona w hotelu od początku roku. Zawiadomienie na policję złożyła po trzech tygodniach, drugiego maja.

 

(…)

 

Przez chwilę nie spałam, układając w głowie wstępne praktyczne plany na jutro. Wsłuchiwałam się w wiatr hulający nad wrzosowiskiem oraz w szmer lodówki ustawionej w kuchni połączonej z salonem i pomyślałam, że wreszcie definitywnie skończyły się wydarzenia ostatnich miesięcy. A mówiąc dokładniej – ostatnich lat.

A jeszcze dokładniej: mojego dotychczasowego życia.

 

Żywi i umarli w Winsford (fragmenty)

 

 

W Winsford, niewielkiej miejscowości położonej pośród spowitych mgłą wrzosowisk południowej Anglii, pojawia się Maria, pięćdziesięciopięcioletnia Szwedka. Dzień po dniu poznaje urokliwą okolicę oraz jej mieszkańców, ale nie wyjawia im prawdy o sobie. Pobyt w Winsford to dla niej początek nowego rozdziału w życiu. Powrót do przeszłości jest jednak nieunikniony.

Maria wciąż wraca wspomnieniami do kolejnych trudnych momentów w swoim małżeństwie z Martinem, profesorem literaturoznawstwa. Ponadto odkrywa ponurą tajemnicę związaną ze znanym kolektywem pisarzy działającym przed laty w Maroku.

 

Co robił tam jej mąż? I co się z nim stało podczas ich ostatniej wspólnej podróży?

 

 

Håkan Nesser jest jednym z najpopularniejszych szwedzkich auto­rów kryminałów, wielokrotnie nagradzanym za swoje powieści. Dzięki 10-tomowej serii o komisarzu Van Veeterenie, która ukazała się w po­nad 25 krajach i sprzedała w nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy, zdobył pozycję jednego z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Jest także autorem znakomitego cyklu kryminalnego o in­spektorze Barbarottim: Całkiem inna historia, Człowiek bez psa, Drugie życie pana Roosa, Samotni, Rzeźniczka z Małej Birmy. Obecnie mieszka w Szwecji i Anglii.

 

Håkan Nesser, Żywi i umarli w Winsford

Tlumaczenie: Malgorzata KŁos

Wydawnictwo Czarna Owca

Premiera:  17 sierpnia 2016 r. 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca