Literatura

Kontynuacja niezwykłej space opery XXI wieku "Zabójczy miecz" Ann Leckie

 

Trzyma w napięciu, oszałamia tempem akcji i zaskakuje pomysłami. Taki właśnie jest ,,Zabójczy miecz”, kontynuacja obsypanej nagrodami ,,Zabójczej sprawiedliwości”. Drugi tom cyklu ,,Imperium Radch” udowadnia, że sukces debiutanckiej powieści Ann Leckie był w pełni zasłużony. Premiera ,,Zabójczej sprawiedliwości” już 17 sierpnia.

 

Althoek to odległy układ planetarny, który został podbity 600 lat temu. Dzisiaj wszyscy jego mieszkańcy są już w pełni zasymilowani, a przynajmniej powinni tacy być. Jednak nie wszystko funkcjonuje tak dobrze, jakby się mogło wydawać. Stare podziały nadal istnieją i są bardzo kłopotliwe. Sytuację komplikuje fakt, że na niepokojące nastroje na planecie zwraca uwagę obcy – Presger. Nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć jego zamiarów.

 

Władająca Imperium Radch Anaander Mianaai mianuje Breq kapitanem Floty, oddaje pod jej komendę potężny okręt i poleca strzec Athoek. W trakcie trudnej i niebezpiecznej misji Breq ledwo uchodzi z życiem z zamachu, a także musi stawić czoło innym serwitorom, realizującym zagadkowe plany bezwzględnej władczyni.

 

,,Zabójczy miecz” to doskonałe połączenie elementów klasycznej powieści SF, space opery, powieści przygodowej i thrillera militarnego. Ann Leckie dostarcza ekscytujących doznań i jednocześnie rzuca czytelnikom poważne wyzwania intelektualne. W drugiej części autorka więcej uwagi poświęca rozważaniom nad władzą, tożsamością i moralnością, podejmuje też tematy związane z prawami człowieka i kolonizacją.

 

,,Zabójczy miecz” został uhonorowany prestiżowymi nagrodami: BSFA Award, Locus Award nominacjami do nagród Nebula i Hugo.

 

Ann Leckie – publikowała krótkie formy literackie w ,,Subterranean Magazine”, ,,Strange Horizons” i ,,Realms of Fantasy”. Opowiadanie pt. Hesperia and Glory trafiło do antologii ,,The Best of the Year 2007”. Pracowała jako kelnerka, recepcjonistka, geodetka i inżynier dźwięku. Mieszka w St. Louis w stanie Missouri. Jej debiutancka powieść pt. ,,Zabójcza sprawiedliwość” odniosła światowy sukces i została uhonorowana m.in. następującymi nagrodami: Nebula, Arthur C. Clarke Award, Hugo, BSFA Award, Locus Award. 

 


przysłano: 18 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca