Literatura

13 sposobów na Gniezno i okolice [recenzja]

Jeśli wybieracie się do Gniezna 13 sposobów na Gniezno i okolice na pewno się Wam przyda.

 

13 sposobów na Gniezno i okolice stanowi zaprzeczenie frazy cudze chwalicie, swego nie znacie. Swe znają bardzo dobrze autorzy tego przewodnika dla turystów i zachęcają w naprawdę przekonujący sposób do poznawania innych. Owe przekonywanie nie jest ani tanią ulotką, ani przegadanym podręcznikiem przedstawiającą historię regionu – i to jego największy plus. Drugi? Przejrzystość.

 

W przewodniku przedstawiono – jak wskazuje tytuł – trzynaście tras tematycznych. I te po kolei zostają przedstawione najpierw. Odpowiednio: Po ziemi gnieźnieńskiej wzdłuż Szlaku Piastowskiego, Podróż śladem dziejów religii, Skarby gnieźnieńskich muzeów, Architektura i sztuka na ziemi gnieźnieńskiej, Śladem wybitnych postaci, Śladem innych narodów, Trasą dworów i pałaców, Trasa powstania wielkopolskiego, Szlakiem pomników Gniezna i okolic, Zieloną trasą po ziemi gnieźnieńskiej, Trasa techniki i przemysłu, Mity i legendy Gniezna i okolic oraz – last but not least – Kryminalne historie ziemi gnieźnieńskiej.

 

Każda ze trzynastu pomysłów na Gniezno i okolice ma swoje oznaczenie. I to właśnie oznaczenie przydaje się także w dalszej części przewodnika, w której przedstawiono warte uwagi miejsca i obiekty. Można zacząć także od tej części. Pewnie nawet wielu turystom ta cześć wyda się bardziej interesująca. Każdy obiekt i każde miejsce nie tylko opisano, ale także oznaczono symbolem tras, w jakich się znajduje. Dzięki temu łatwiej zaplanować zwiedzanie bądź wycieczkę.

 

Wróćmy jeszcze do opisu. Dzięki umieszczonej na początku przewodnika legendzie wiemy, która jego część zawiera informację podstawową, która zaś stanowi szczegółowe przedstawienie. Swoje oznaczenia mają także ciekawostki, anegdoty, cytaty literackie oraz porównania z innymi miejscami. Od razu wiemy więc, co przeczytać, jeśli chcemy tylko uzyskać informacje podstawowe, a także gdzie skierować swoją uwagę, gdy wstępna informacja nie zaspokoi naszego zainteresowania.

 

13 sposobów na Gniezno i okolice to 180-stronicowy przewodnik. Są to strony wypełnione treścią. Mapki, zdjęcia i grafiki umieszone wewnątrz spełniają świetnie swoją rolę. Są przejrzyste i uzupełniają tekst.

 

Jeśli więc wybieracie się do Gniezna lub mieszkacie nawet w omawianym regionie, ale jeszcze go dobrze nie poznaliście, 13 sposobów na Gniezno i okolice na pewno się Wam przyda.

 

--------------------------------

Przydatne linki:

 

http://tupowstalapolska.pl/

 

http://www.powiat-gniezno.pl/

 

13 sposobów na Gniezno i okolice. Przewodnik tematyczny dla turystów

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

Gniezno 2016

 

Koncepcja merytoryczna i redakcja:

Armin Mikos von Rohrscheidt 

 

Zespół autorów:

Oleksiy Artyshuk

Jarosław Gryguć

Dawid Jung

Jakub Magrian

Armin Mikos von Rohrscheidt 

Rafał Wichniewicz

Jacek Wrzesiński

Krzysztof Zalaszewski

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 stycznia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca