Literatura

Tłumacząc Hannah. Piękna literacka powieść o miłości i tożsamości.

Ronaldo Wrobel

Tłumacząc Hannah

 

Premiera książki: 20 stycznia 2016

 

Rio de Janeiro, lata 30. XX wieku. Pochodzący z Polski szewc Max Kutner zostaje zmuszony do pracy w cenzurze listów żydowskich imigrantów.

 

Świat nieuchronnie zmierza ku II wojnie światowej. W Brazylii nowy dyktatorski rząd, podejrzewając komunistyczny spisek z „semickimi wpływami”
i poszukując szpiegów oraz sabotażystów, usiłuje kontrolować wszelką komunikację. Jeden z licznych przybyszów z Polski, Max Kutner, zostaje zmuszony do pracy w cenzurze korespondencji. Tłumaczy
z jidysz na portugalski listy takich samych jak on żydowskich imigrantów, by wytropić w nich  zaszyfrowane informacje. Zmagając się z wyrzutami sumienia,  samotny szewc stara się wykonywać swoje zadania na chłodno i z dystansem, lecz sprawy wymykają mu się spod kontroli, kiedy wpada w zachwyt nad listami pisanymi do siostry przez dobrą duszę o imieniu Hannah. Max zakochuje się w zachwycającej nieznajomej i obsesyjnie jej poszukuje. Kiedy ją wreszcie poznaje, odkrywa więcej, niżby się spodziewał i chciał. Nawet w odniesieniu do siebie samego.

 

Piękna literacka powieść o miłości i tożsamości, w ciekawy sposób przedstawiająca mało znaną historię żydowskich imigrantów w Ameryce Południowej

 

„Arcydzieło,  książka mądra i wzruszająca.  Wspaniale się  czyta”. PEREGRINA CULTURAL

 

Ronaldo Wrobel urodził się w 1968 r. w Rio de Janeiro. Jest pisarzem, scenarzystą i prawnikiem, autorem kilku powieści i zbiorów opowiadań. Regularnie pisuje do magazynu „Menorah”. Pochodzi z rodzinny o żydowskich korzeniach, jego przodkowie przybyli do Brazylii z Europy Wschodniej. Największy sukces odniosła jego powieść Tłumacząc Hannah, która została przetłumaczona na język hiszpański, francuski, włoski, niderlandzki, niemiecki i hebrajski. Sprzedane zostały także prawa do jej ekranizacji.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 lutego 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca