Literatura

Pierwszy krok w dobrą stronę [o „Wyrazić piękno”]

W wyniku wspólnych działań „Zeszytów Poetyckich” oraz „Magazynu Kulturalnego Popcentrala” ukazała się książka o gnieźnieńskich poetach.

Wyrazić piękno to książeczka będąca dla kultury Gniezna początkiem pewnej rozmowy, która w finale powinna doprowadzić do wydania obszerniejszego omówienia działalności trójki związanych z tym miastem twórców. Łączyło ich Gniezno i poezja. Tomasz Wincenty Rzepa, Anna Małgorzata Piskurz oraz Sławomir Kuczkowski. Postacie, o których milczy Polska. I będzie milczeć, dopóki nie zacznie o nich przypominać Gniezno.

 

Na trudnej drodze do uczynienia rozpoznawalnymi wspomnianych poetów zrobiono pierwszy krok. Zaledwie stustronicowy krok. Krok zapewne chwiejny, ale odważny. Na Wyrazić piękno złożyły się teksty najróżniejsze – od utworów omawianych twórców, poprzez zapiski wspomnieniowe i wywiad, po bez mała dwudziestostronicowy wgląd w poezję Anny Piskurz. I trzeba przyznać, że choć poetce poświęcono zaledwie dwa artykuły, to dzięki zamieszczonej analizie Macieja Junga, wydaje się ona najciekawszym punktem całości. Może należałoby dokonać także szerszego omówienia twórczości Rzepy i Kuczkowskiego? To chyba dobry pomysł na kierunek, w jakim należałoby zrobić kolejne kroki w upowszechnianiu dorobku poetów Gniezna.

 

Innym – równie ciekawym – pomysłem jest przyjrzenie się biografiom. Każdy z trójki prezentowanych twórców był nie tylko interesujący dzięki pozostawionym po sobie dziełom, ale wyróżniał się jako osoba. Jedno z drugim – jak łatwo wyczytać z kolejnych wspomnieniowych tekstów – było ściśle związane. Opis życia rzucałby ciekawe światło na lirykę i Rzepy, i Piskurz i Kuczkowskiego. W przypadku tego ostatniego wypadałoby poświęcić sporo uwagi działalności okołoteatralnej. Przyczynek – w postaci przedrukowanego z „Toposu” artykułu Jarosława Mikołajczyka – już mamy.

 

Redaktorom Wyrazić piękno udało się zaprezentować poetów poprzez teksty bardzo różnych autorów. Mamy więc Krzysztofa Kuczkowskiego – redaktora naczelnego pisma literackiego „Topos”, Dawida Junga – naczelnego „Zeszytów Poetyckich” oraz pomysłodawcę Wyrazić piękno, Jerzego Grupińskiego, Marka Czuku, Arkadiusza Zakęsa, Jerzego Kałwaka, Ludwika Gładyszeskiego, Ludwika Filipa Czecha, Pawła Kuszczyńskiego czy wspomnianych wcześniej Jarosława Mikołajczyka – naczelnego „Magazyny Popcentrala” oraz Macieja Junga.

 

Tak spora i różnorodna lista osób, którym nieobojętne było życie i twórczość Rzepy, Piskurz oraz Kuczkowskiego, daje nadzieję, że rację ma Dawid Jung, nazywając we wstępie Wyrazić piękno materiałem przyczynkarskim. Gniezno, czekamy na kolejne opracowania.

 

---------------

Wyrazić piękno

Gniezno 2016

Link do darmowego wydania PDF

 

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 lutego 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca