Literatura

Skwierzyna w Lubuskiem zaprasza (recenzja przewodnika turystycznego)

Przewodnik turystyczny po gminie Skwierzyna w województwie lubuskim zachęca do odwiedzenia malowniczo położonego miasta i okolic. Jego atutem jest mnóstwo ciekawostek, praktycznych informacji i zdjęć.

 

Przewodnik zredagowany został przez pracowników wydziału promocji w Urzędzie Miejskim w Skwierzynie.
Otwiera go myśl Marka Twaina, zachęcająca do podróżowania, zwiedzania, poznawania świata. Potem do czytelników zwraca się burmistrz Lesław Hołownia, który krótko charakteryzuje uroki gminy położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Noteckiej. Następnie mamy historię miasta i okolicznych wsi oraz ich największe atrakcje turystyczne.
Całość napisana jest także w wersji anglo i niemieckojęzycznej wersji.

 

Autorzy przewodnika szczegółowo, ale i rzeczowo opisują miejsca, które warto odwiedzić. Charakteryzują liczne zabytki, wśród których są m.in. neogotyckie budowle sakralne, dziewiętnastowieczne kamienice i budynki szkolne, młyny, pomniki, dworzec kolejowy, mosty oraz cmentarze, wśród których szczególną uwagą zwracają ewangelickie nekropolie oraz największy w województwie kirkut, pełen wiekowych macew, z których najstarsza pochodzi z 1747 roku.
Mimo iż miasto zostało bardzo zniszczone w 1945 roku przez stacjonujących tu sowieckich sołdatów, udało się ocalić i odrestaurować wiele interesujących, cennych zabytków, które są gratką dla miłośników historii oraz turystów zainteresowanych przeszłością polsko-niemieckiego pogranicza.

 

Skwierzynę i jej okolice można zwiedzać pieszo i różnymi środkami lokomocji. Autorzy przewodnika zachęcają do rowerowych wycieczek, zwłaszcza że gmina może pochwalić się malowniczymi szlakami rowerowymi i dla wytrawnych, i dla początkujących cyklistów.
Niewątpliwą atrakcją są też spływy kajakowe po Warcie i Obrze. Zwłaszcza druga z rzek oferuje niezapomniane wrażenia i cieszące oko pejzaże.


Położona wśród lasów gmina jest rajem dla grzybiarzy, miłośników natury, fotografów i turystów pasjonujących się historią, gdyż nawet w Puszczy Noteckiej natknąć się można na resztki dawnych osad i cmentarzy.

 

W przewodniku znajdziemy także wiele praktycznych wskazówek na temat noclegów, gastronomii oraz lokali na każdą kieszeń, od szybkich barów po wykwintne restauracje. Dużym plusem jest dołączona do książki mapa gminy, czytelna i uwzględniająca szlaki turystyczne, noclegi, zabytki oraz wiele innych atrakcji.
Całość napisana jest ciekawie i rzeczowo – dokładnie tak, jak powinien wyglądać turystyczny przewodnik.

BEATA IGIELSKA

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Grzegorz
Grzegorz 11 kwietnia 2017, 06:53
Wreszcie! A gdzie można nabyć ten przewodnik?
Beata Igielska
Beata Igielska 11 kwietnia 2017, 13:35
Przewodnik jest dostępny w Urzędzie Miejskim (ratusz, ul. Rynek 1) i chyba jeszcze są jakieś egzemplarze w księgarni, która mieści się tuż obok.
przysłano: 9 kwietnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca