Literatura

Pisarz z krwi i kości - recenzja książki "Prus. Śledztwo biograficzne" Moniki Piątkowskiej

"Prus. Śledztwo biograficzne" to porywająca i doskonale udokumentowana opowieść o autorze "Lalki" i epoce, w której tworzył.

 

Książka Moniki Piątkowskiej zbiera wśród czytelników różne oceny, dla mnie jedna jest biografią rewelacyjną - chylę czoła przed autorką, która musiała wykonać tytaniczną pracę, zbierając materiały, ale przede wszystkim podziwiam ją za umiejętność połączenia rzetelności i szczegółów z bardzo przystępnym stylem.
Na szczęście odchodzi się już od pisania biografii ciężkich, akademickich, po które sięgaliby jedynie znawcy tematu.
Monika Piątkowska pisze lekko, ale z reporterskim zacięciem, więc pewnie dlatego jej książkę czyta się jak najlepszą powieść.

Biografia ta przybliża w ludzki sposób sylwetkę Bolesława Prusa. Poznajemy go jako człowieka borykającego się z wieloma emocjonalnymi problemami, często muszącego walczyć o swoja pozycję w świecie literatury i publicystyki, obciążonego ciężkimi przeżyciami z dzieciństwa.
Jednocześnie śledzimy i drogę twórczą pisarza, i jego życie rodzinne, kontakty z innymi prozaikami, dziennikarzami, wydawcami.

Z książki wyłania się portret człowieka skomplikowanego, boleśnie doświadczanego przez los, ale i z różnych względów niełatwego we współżyciu.
Monika Piątkowska udowadnia, że Prus to nie łagodny, ujmujący, starszy pan w okularkach, który spogląda na nas z portretów. To człowiek z krwi i kości, mający zalety i wady, zasługi, ale i różne grzeszki na sumieniu.

Ciekawym elementem tej książki jest łączenie elementów biograficznych z treścią utworów pisarza.
Autorka pokazuje, w jaki sposób osobiste przeżycia i obserwacje wpływały na opowiadania, powieści i felietony jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.
Dla tych, którzy znają i cenią twórczość autora "Lalki", to wielka gratka; dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji jej poznać - zachęta do sięgnięcia po książki.

BEATA IGIELSKA

Książka "Prus. Śledztwo biograficzne" Moniki Piątkowskiej ukazała się 8 maja 2017 r. nakładem wydawnictwa ZNAK

Zdjęcia


Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 lipca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca