Literatura

Nike dla Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów"

Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz

 

Wynoszony na piedestał i opluwany. Czego nie wiecie o Lechu Wałęsie?

 

Lech Wałęsa to symbol buntu i walki o wolność i demokrację, laureat Nagrody Nobla i jeden ze 100 najważniejszych ludzi XX stulecia według tygodnika "Time". Człowiek przez jednych uwielbiany, przez innych potępiany. Ceniony za swoje dokonania i głos w istotnych dla demokracji kwestiach, pozostaje jednym z czołowych bojowników o wolną Polskę, a zarazem jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki.

 

Znakomici dziennikarze Andrzej Bober i Cezary Łazarewicz w pozbawionej retuszu rozmowie z Lechem Wałęsą wspólnie przemierzają jego drogę, począwszy od lat dzieciństwa i młodości, poprzez pracę w Stoczni Gdańskiej, wypadki grudniowe w roku 1970, powstanie Komitetu Obrony Robotników, Wolnych Związków Zawodowych i "Solidarności", wydarzenia sierpniowe 1980 roku, stan wojenny i okres internowania, Okrągły Stół w 1989 roku, trudny okres prezydentury, aż po ostatnie lata, a nawet ostatnie burzliwe miesiące. Po raz pierwszy Lech Wałęsa otwarcie mówi też o życiu osobistym.

Kim był w najważniejszych latach swojej kariery politycznej i jakim człowiekiem jest teraz? Co tak naprawdę myśli i czuje? Jaką cenę zapłacił za swoje zaangażowanie w działalność opozycyjną? Czy człowiek stawiany w jednym szeregu z Winstonem Churchillem i Nelsonem Mandelą ma jeszcze jakieś tajemnice?

 

Andrzej Bober (ur. 1936) - dziennikarz i publicysta. W latach 1959-1964 pracował w Życiu Gospodarczym, następnie do 1978 w Życiu Warszawy. Od 1979 do 1981 był dziennikarzem Telewizji Polskiej, gdzie od 1980 prowadził Listy o gospodarce, pierwszy program gospodarczy opisujący bez cenzury problemy gospodarcze PRL. Po wprowadzeniu stanu wojennego wyrzucony z pracy. W 1988 doradzał Lechowi Wałęsie przed debatą z Alfredem Miodowiczem. Po przemianach Okrągłego Stołu w 1989 r. został dyrektorem generalnym w Telewizji Polskiej (odwołany w 1990) i ponownie prowadził Listy o gospodarce. Od listopada 1997 do lipca 1998 był redaktorem naczelnym Życia Warszawy. Wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dwukrotny laureat Złotego Ekranu - nagrody dla największych osobowości telewizyjnych. Bohater książkowego wywiadu-rzeki, Zawodowiec.

 

Cezary Łazarewicz (ur. 1966) - dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi Gazecie Wyborczej, Przekroju, Polityce. Autor zbioru reportaży Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012) i Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich (2013). W 2015 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się jego książka Elegancki morderca o głośnej sprawie Władysława Mazurkiewicza. Cezary Łazarewicz jest laureatem Nagrody im. Oskara Haleckiego przyznawanej najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX w., laureatem Nagrody MediaTory i finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2017 roku zdobył Nagrodę Literacką Nike za książkę Żeby nie było śladów.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca