Literatura

Nowości w Wydawnictwie Literackim - rzecz o pszczołach i czarna wizja przyszłości

W tym roku Wydawnictwo Literackie świętuje 65. urodziny. W związku z jubileuszem ukaże się sporo ciekawych książek, organizowane będą też liczne niespodzianki dla czytelników.

 

Corocznie w Wydawnictwie Literackim ukazuje się ponad sto tytułów, zarówno z literatury pięknej, naukowej, jak i literatury faktu. Osobną grupę stanowią książki dla dzieci i młodzieży, zazwyczaj pięknie ilustrowane, także w kolekcjonerskich edycjach.

 

Już w lutym do księgarń trafią pierwszy raz przetłumaczone na język polski bestsellery pisarzy z północnej Europy – Pszczoły Joachima Pettersona oraz Wyspa Sigridur Hagalin Bjornsdottir.

 

Pszczoły to wydana w dużym formacie opowieść o wielkiej pasji, jaką jest amatorskie hodowanie pożytecznych owadów, które w ostatnich latach giną w zatrważającym tempie.

Autor, z zawodu grafik i wykładowca uniwersytecki, pokochał pszczoły już w dzieciństwie, gdy odwiedził pasiekę krewnego matki. Jego prawdziwa pasja zaczęła się jednak dopiero trzydzieści lat później, gdy po groźnym wypadku musiał zmienić tryb życia i poddać się długiej rehabilitacji. Wówczas stał się pszczelarzem-samoukiem, który dziś wie o swoich skrzydlatych przyjaciołach więcej niż niejeden zawodowiec.

Bogatą wiedzą i wieloma ciekawostkami na temat pszczół Petterson dzieli się na niemal dwustu bogato ilustrowanych stronach.

 

Wyspa to z kolei obsypana nagrodami, intrygująca i trzymająca w napięciu powieść rodem z Islandii. Jest to książkowy debiut dziennikarki radiowej. Łączy cechy thrillera i dystopii, przedstawiając życie w kraju nagle odciętym do reszty świata.

Jak w takich warunkach poradzą sobie władze? Czy w ogóle da się funkcjonować w odizolowanym państwie, w którym zaczyna brakować żywności? I czy ludzie zbliżą się do siebie pod wpływem wspólnego zagrożenia, czy raczej staną się wrogami?

To tylko niektóre pytania, jakie pojawiają się podczas lektury, od której trudno się oderwać, tym bardziej, że w fabułę wplecione są też wątki obyczajowe.

 

O kolejnych zapowiedziach Wydawnictwa Literackiego – już wkrótce.

BEATA IGIELSKA

Książka „Pszczoły” Joachima Pettersona (w przekładzie Witolda Bilińskiego) ukaże się 14 lutego 2018 roku

Książka „Wyspa” Sigridur Hagalin Bjornsdottir (w przekładzie Jacka Godka) ukaże się 15 lutego 2018 roku

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 stycznia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca