Literatura

Premierowa recenzja głośnego thrillera "Eksperyment Isola" Åsy Avdic

Eksperyment Isola trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. To przerażająca wizja funkcjonowania dyktatorskiego państwa, w którym orwellowska wizja przeplata się z klaustrofobicznym światem Franza Kafki. Bywa intrygująco, koszmarnie i …magnetycznie!

 

Jest rok 2037. W Protektoracie Szwecji toczy się tajemnicze śledztwo, którego bohaterką jest Anna Francis. Jej nazwisko od początku wzbudza sprzeczne reakcje wśród bohaterów.


I nic dziwnego, bo to postać kontrowersyjna. Pracuje w tajnych służbach, nawet kosztem osobistego szczęścia. Jest inteligentna, ambitna i sumienna. Dzięki udziałowi w humanitarnym projekcie staje się bohaterką mediów i osobą rozpoznawalną, mimo iż wcale o to nie zabiega. Jednocześnie skrywa mroczną tajemnicę, na wyjaśnienie której trzeba poczekać.

 

Anna jest jednak również narzędziem w rękach swoich przełożonych, którzy nadzorują każdy ruch swoich pracowników. Jej udział w niebezpiecznym, tajnym eksperymencie na tytułowej wyspie Isola przynosi nieoczekiwane efekty. To one stają się przedmiotem dociekań śledczych.

 

I tu zaczyna się groźna gra pozorów, która tak bardzo zagęszcza atmosferę, że w pewnym momencie czytelnik niemal fizycznie odczuwa strach będący udziałem poszczególnych postaci.
Najgorsze jest to, że nie wiadomo, kto jest wrogiem, a kto sprzymierzeńcem. Jakby tego było mało, sugestywne i plastyczne opisy wzbudzają poczucie zagrożenia, przytłaczają z klaustrofobiczną siłą i oddziałują na wszystkie zmysły odbiorcy.

 

Jeśli ma się detektywistyczne zacięcie, można zabawić się w śledczego i spróbować stworzyć własną teorię na temat wydarzeń rozgrywających się na Isoli. Przyznam szczerze, że nawet miałam takie ambicje, ale moje podejrzenia wciąż wystawiane były na ciężkie próby, więc w końcu się poddałam i dałam ponieść pędzącej z zawrotną prędkością akcji.

 

Nie chciałam też dać się nabrać psychologicznym gierkom bohaterów, z których perspektywy poznajemy wydarzenia. Opowiada o nich bowiem nie tylko narrator wszechwiedzący. Autor głos oddał również Annie, jej byłemu współpracownikowi, Henry’emu i kilku innym osobom.


Zabieg ten dodatkowo komplikuje sytuację, gdyż każda z postaci ma swoje racje i zagęszcza i tak pogmatwaną fabułę.

 

Zakończenie zaskakuje i zmusza do refleksji na temat mechanizmów władzy i sposobów jej sprawowania. Mimo iż akcja rozgrywa się w przyszłości, problematyka dotyczy kwestii ponadczasowych, ważnych szczególnie we współczesnych nam czasach globalizacji.

 

Całość napisana jest dynamicznie, z polotem, w sposób wyrazisty, co na pewno sprzyja szybkiej i emocjonalnej lekturze.

 

BEATA IGIELSKA

Książka "Eksperyment Isola" Asy Avdic (w przekładzie Wojciecha Łygasia) ukazała się 14 marca 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Sonia Draga

 

Zdjęcia


Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 marca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca