Literatura

Dzielne kobiety - przedpremierowo o książce "Emigrantki" Janice Y.K. Lee

Emigrantki Janice Y.K. Lee to wzruszająca opowieść o trzech kobietach mieszkających w Hongkongu. Wiele je różni, ale jest coś, co pewnego dnia skrzyżuje ich losy w zaskakujący sposób. I to właśnie okaże się najciekawsze. 

Hongkong ukazany jest tu jako miejsce wielokulturowe, w którym mieszkają, uczą się i pracują (lub szukają pracy) emigranci z różnych zakątków świata. Jedni doskonale się tu bawią i robią kariery, inni dopiero próbują realizować swoje marzenia, jeszcze inni czują się zagubieni i niespełnieni. 

Wśród nich są trzy bohaterki pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, chociaż o odmiennych korzeniach i doświadczeniach życiowych. Mercy, Margaret i Hilary wydają się bardzo różne, ale łączy je miejsce zamieszkania oraz kilka przypadków, które krzyżują ich losy. 

Perypetie każdej z kobiet ukazane są z ich perspektywy, mimo iż narracja jest trzeciosobowa. Autorka świetnie ukazała emocje i przemyślenia bohaterek, ich związki z przeszłością, tereźniejszość oraz pragnienia, które w pewnym momencie zaczynają dominować nad zdrowym rozsądkiem. 

Emigrantki to powieść bardzo kobieca, ale nie tylko dla kobiet (o ile w ogóle takie książki istnieją). Janice Y.K. Lee stworzyła postacie niezwykle przekonujące i przemawiające do wyobraźni czytelnika. Przyznam, że zżyłam się z bohaterkami, a to nie zdarza mi się często w przypadku literackiej fikcji. Tym razem jednak poczułam się tak, jakbym z bliska przyglądała się Mercy, Margaret i Hilary, oraz niemal uczestniczyła w ich codziennych problemach. A tych ostatnich im nie brakuje. 

Emigrantki to dojrzała proza obyczajowo-psychologiczna, ukazująca ludzi w trudnych sytuacjach, wymagających niełatwych wyborów. 
Jest to również piękna i głęboka powieść o macierzyństwie, jego różnych obliczach, blaskach i cieniach, o rodzicielstwie wyczekiwanym i będącym zaskoczeniem. Towarzyszy temu cała gama emocji, które kształtują postawy bohaterek i wpływają na ich decyzje. 

Całość napisana jest lekko, ale z polotem i dbałością o literackie walory języka. To, że autorce udało się połączyć prostotę przekazu z głębią treści na pewno należy do największych zalet książki. 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Emigrantki" Janice Y.K. Lee (w przekładzie  Doroty Maliny) ukaże się 18 kwietnia 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego

 

Zdjęcia



Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 kwietnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca