Literatura

O przyjaźni i przygodach - premierowa recenzja książki "FarMagia" Magdaleny Jasny

FarMagia to lektura dla czytelników od lat kilku do stu. Nie tylko bawi i oczarowuje przygodami bohaterów, ale także wzrusza i podejmuje ważne, ponadczasowe tematy. 

Tytułowa kraina to miejsce, do którego każdy chciałby trafić i to bez względu na wiek (chyba, że jest ponurakiem albo bufonem – tacy faktycznie nie czuliby się tam dobrze). 

W FarMagii mieszkają najdziwniejsze stworzenia. Są wśród nich postacie znane z mitologii i baśni (np. jednorożce, syrena, pegazy, smok, elfy), ale są i takie, które wymyśliła autorka. W tym miejscu czas płynie zupełnie inaczej, a raczej nie płynie w ogóle, więc pobyt w nim w żaden sposób człowieka nie postarza. Można spędzić w nim wiele godzin, a nawet dni czy lat, i wrócić do rzeczywistości dokładnie w tym momencie, w którym ją się opuściło. 

Mimo swej niesamowitości FarMagia zmaga się z problemami. Jej mieszkańcy od czasu do czasu chorują i przytrafiają się im różne dolegliwości. Leczyć może je jedynie wybrana starannie Opiekunka, tą zaś stać się może tylko dziewczynka. 

Nową lekarką okazuje się Tereska, która jest bardzo wrażliwa, ale i odważna. Nie brak jej pomysłów, dzięki którym ratuje z tarapatów i siebie, i nowych przyjaciół. Ta cecha okazuje się szczególnie cenna, gdy FarMagią zaczyna się interesować pewien podejrzany osobnik... 

Magdalena Jasny stworzyła w swej książce fascynujący świat, wykorzystując znane już z kultury postacie i wymyślając zupełnie nowych bohaterów. Fabuła nie skupia się jednak tylko na przygodach przeżywanych w FarMagii. Tereska musi stawić czoła także innym, bardzo realistycznym problemom, które rozgrywają się w rzeczywistym świecie. Będzie miała okazję poznać smak prawdziwej, chociaż zawartej w niespodziewanych okolicznościach przyjaźni, a także zmierzy się z tak poważnym dramatem jak przemoc w rodzinie. 

FarMagia aż skrzy się od inteligentnego, ciepłego poczucia humoru, dowcipnego języka i zaskakujących zwrotów akcji, które raz zapierają dech w piersiach, innym razem zaś bawią do łez. Autorce udało się doskonale połączyć radosny nastrój z narastającym napięciem i poważnymi tematami. Dlatego przede wszystkim ta powieść tak bardzo przypadła mi do gustu. 

FarMagia na pewno bawi i uczy, a robi to w sposób lekki, naturalny, pozbawiony nachalnego dydaktyzmu. Również oczarowuje i skłania do myślenia – takie właśnie powinny być książki adresowane do najmłodszych. 
Jeśli dodamy do tego wspaniałe, niezwykle przemawiające do wyobraźni ilustracje autorki, to mamy obraz całości, po który naprawdę warto sięgnąć.

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "FarMagia" Magdeleny Jasny ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka w kwietniu 2018 roku

 

Zdjęcia


Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 czerwca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca