Literatura

W gorszym świecie - recenzja książki "Biała gorączka" Jacka Hugo-Badera

Biała gorączka to wspaniale napisany reportaż (a właściwie zbiór reportaży) z podróży po byłych republikach ZSRR. Czyta się jednym tchem i z niesłabnącym zainteresowaniem. 

Podziwiam autora za wielką odwagę i determinację (bo potrzeba obu tych cech, by wybrać się samotnie w tak niebezpieczną i daleką podróż). Jestem też pełna uznania dla jego dziennikarskiego kunsztu, gdyż pisze żywiołowo, bardzo obrazowo, z literackim zacięciem, a jednocześnie w sposób prosty i komunikatywny. Połączenie tych walorów wcale nie jest łatwe. 

W książce na uznanie zasługuje przede wszystkim reporterska dociekliwość, rzadko spotykany we współczesnym dziennikarstwie zmysł obserwacji i jeszcze rzadsza umiejętność cierpliwego, spokojnego słuchania rozmówcy. 

Autorowi wspaniale udało się pokazać warunki życia mieszkańców Rosji, Mołdawii i innych miejsc, do których nie docierają okazjonalni turyści szukający przede wszystkim wypoczynku i estetycznych wrażeń.

W świecie, po którym podróżuje Jacek Hugo-Bader nie ma nic pięknego, czasem jedynie przyroda zachwyca swoimi możliwościami. Ludzie są brzydcy, schorowani, przedwcześnie postarzali, zmęczeni życiem i nadużywanym alkoholem. Nielicznym udaje się w tym świecie fizycznej i duchowej nędzy znaleźć światełko nadziei i namiastkę szczęścia. 

Czytelnika może przerażać wszechobecny bandytyzm, korupcja, alkoholizm, który uważa się za cechę narodową. Taki jednak jest świat, a autorowi udało się pokazać go bardzo wiernie i przekonująco. Dlatego lektura Białej gorączki nie jest lekka i przyjemna. Warto jednak poświęcić jej trochę czasu, bo to przykład niezwykle rzetelnego i żywiołowego dziennikarstwa, które na pewno bardziej przemawia do odbiorcy niż telewizyjne newsy albo literacka fikcja. 

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Biała gorączka" Jacka Hugo-Badera ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 sierpnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca