Literatura

Bestsellerowa saga - recenzja książki "Silva rerum II" Kristiny Sabaliauskaite

Silva rerum II to drugi tom wspaniałej, napisanej z rozmachem sagi o polsko-litewskiej rodzinie. To również zapierająca dech w piersiach powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w XVIII wieku, powieść zapadająca w pamięć i dzięki treści, i pięknemu, kunsztownemu stylowi. 

Mimo iż jest to druga część cyklu, można czytać ją jako odrębną całość, gdyż autorka wprowadza czytelnika w przeszłość bohaterów, przypominając najważniejsze wydarzenia z ich życia. 

Główną bohaterką jest Anna Katarzyna Narwojsz, która podczas wojny ze Szwedami wyjeżdża z rodzinnego majątku, by wraz z córeczką przetrwać niebezpieczne chwile w Milkontach. Dwór okazuje się zaniedbany, służba rozpuszczona, a całością zarządza gburowaty typ, który wzbudza w Annie lęk, ale i bunt. Na szczęście kobieta odnajduje w nowym miejscu i przyjazne dusze, dzięki którym uda jej się przetrwać niejedno niebezpieczeństwo. 
Życie w Milkontach wciąż przynosi niespodzianki, a największą z nich okaże się niespodziewane uczucie... 

Równolegle w losami Anny poznajemy perypetie jej ciotki, mieszkającej w Wilnie Urszuli Birontowej. To kobieta zdecydowana, silna, uparta i potrafiąca stawić czoło najbardziej nieprzewidywalnym zdarzeniom. Ma ona za sobą kilka burzliwych związków, do których wraca wspomnieniami w chwilach słabości. Te jednak należą do rzadkości, podobnie jak użalanie się nad sobą i popadanie w rozpacz. Nawet panująca w mieście zaraza nie jest w stanie odwieść Urszuli od postanowień i niejednokrotnie niebezpiecznych pomysłów. 

Wokół tych dwóch kobiecych sylwetek osnuta jest akcja powieści, jednak mamy tu również wiele innych ciekawych postaci, wśród których są Polacy, Litwini, Rosjanie, Żydzi i Szwedzi. Autorka w interesujący sposób ukazuje wielokulturowość litewskich ziem oraz życie ich mieszkańców podczas wojennej zawieruchy, której ofiarami padają nie tylko żołnierze. Pełne emocji relacje między bohaterami na pewno należą do największych atutów fabuły, która jest nieprzewidywalna, zaskakująca i trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. 

Oprócz poruszającej treści pisarka serwuje odbiorcom wielką ucztę duchową w postaci przepięknego, niezwykle kunsztownego stylu, którym można upajać się podczas całej lektury. Wielokrotnie złożone zdania, rozbudowane frazy, homeryckie opisy na pewno wymagają skupienia, ale i zapadają w pamięć. Dziś mało kto posługuje się tak barwnym, plastycznym i szlachetnym językiem. 

Czekam teraz niecierpliwie na trzecią część rodzinnej kroniki i mam nadzieję, że okaże się równie interesująca jak poprzednie tomy. 

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Silva rerum II" Kristiny Sabaliauskaite (w przekładzie Izabeli Korybut-Daszkiewicz) ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego 19 września 2018 roku

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Oczytany Facet
Oczytany Facet 22 pazdziernika 2018, 15:33
Urszula nie jest ciotką Anny, tylko jej męża. A uczucie do Szweda to raczej namiętność, zwierzęcy pociąg i zwykła fizyczna potrzeba, a nie prawdziwa miłość.
przysłano: 7 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca