Literatura

„Chack”, czyli wielki hit! - zapowiedź Wydawnictwa Literackiego


Październik Wydawnictwo Literackie pożegna premierą brawurowej książki o upadku I Rzeczpospolitej. O jaki tytuł chodzi? Oczywiście, o powieść Włodzimierza Boleckiego pt. „Chack”.

 

Mimo iż tytuł brzmi obcojęzycznie, jego głównym bohaterem jest Ignacy Chadźkiewicz (vel Chodźkiewicz) – autentyczna, niezwykle barwna postać żyjąca na przełomie XVIII i XIX wieku, może bardziej znana w Europie niż w Polsce (miejmy nadzieję, że książka Boleckiego to zmieni).

 

Chack owiany jest legendami, przypisuje mu się mnóstwo sercowych podbojów, na miarę słynnego Casanovy. Wiadomo, że był karciarzem znanym w wielu krajach, prawdopodobnie współpracował ze służbami Rosji i Francji oraz z policją w Neapolu; uważany jest też za agenta targowiczan, którzy doprowadzili do rozbiorów Polski i są utożsamiani z narodową zdradą.

 

Jak czytamy na stronie wydawnictwa: „Chack to powieść o ludziach uwikłanych w wielką historię, o wzniosłych hasłach i pięknych ideach, a równocześnie o towarzyszących im na każdym kroku niskich pobudkach i szkaradnych postępkach. Przez niemal każdą stronę przewija się korowód arcyciekawych postaci – są tu zwolennicy reform i Konstytucji 3 maja, ale przede wszystkim są targowiczanie, między którymi porusza się, czasem na pierwszym planie, czasem w tle, tytułowy bohater Chack”.

 

Książka jest powieściowym debiutem znanego teoretyka i historyka literatury. Na pewno okaże się gratką dla miłośników napisanych z rozmachem powieści historycznych z wyższej półki.

 

Premiera – już 31. października 2018 roku.

BEATA IGIELSKA

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca