Literatura

Pierwszy w Polsce Festiwal Książki Psychologicznej 26–27 października Sopot

Ludzkie słabości, ciemne i jasne strony natury, skomplikowane relacje i dynamika zjawisk społecznych. To tylko część tematów, które na czynniki pierwsze rozłożą uczestnicy pierwszej edycji Festiwalu Książki Psychologicznej. Podczas blisko 20 godzin warsztatów, spotkań i dyskusji reprezentacja wybitnych naukowców oraz publiczność zmierzy się z najbardziej intrygującymi zagadnieniami współczesnej psychologii, które mają niebagatelny wpływ na codzienne życie. Festiwal odbędzie się w dniach 26-27 października w Sopocie.

 

Festiwal Książki Psychologicznej to wydarzenie, jakich próżno szukać na kulturalnej, społecznej i naukowej mapie Polski. To pierwsza i jedyna taka impreza, która skupia najwybitniejszych przedstawicieli polskiej psychologii i prezentuje ich badawczy oraz wydawniczy dorobek. To wydarzenie angażujące najwyższej klasy profesjonalistów, skierowane zarówno do pasjonatów posiadających podstawową wiedzę psychologiczną, ale też do osób, które chcą dopiero poznać jej tajniki i dowiedzieć się, jak determinuje ich codzienność i wpływa na postrzeganie rzeczywistości. W trakcie wydarzenia będzie można kupić książki psychologiczne nie tylko autorów biorących udział w wydarzeniu.

 

Organizatorzy Festiwalu stawiają na najmocniejsze i najwyżej cenione nazwiska w tej dziedzinie oraz na najlepsze, często nagradzane tytuły. Profesorowie Wiesław Łukaszewski, Bogdan Wojciszke, Małgorzata Kossowska, Bolesław Niemierko czy Edward Nęcka to nazwiska o ugruntowanej pozycji i międzynarodowej renomie. Grono gości wydarzenia zasilą także utytułowani autorzy dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek oraz dr hab. Tomasz Grzyb. Nie zabraknie również młodych naukowców i autorów książek, między innymi Natasza Kossakowska-Berezecka i Tomasz Besta opowiedzą o tym, jak unikać uprzedzeń wobec innych, a lekarz psychiatra Wojciech Pączek o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Moderatorem obu festiwalowych dni będzie Piotr Bucki, a gospodarzem części spotkań dziennikarz Marcin Rotkiewicz. Dzięki nim publiczności pozna tak złożone zagadnienia, jak tolerancja i źródła uprzedzeń w coraz bardziej spolaryzowanym społeczeństwie oraz posłuszeństwo i uległość wobec autorytetów. Wykładowcy i prowadzący warsztaty pokażą, jak w nauce i życiu codziennym, funkcjonują takie pojęcia i zjawiska, jak „siła woli”, mądrość, wiedza. Porozmawiają o zmorze dzisiejszych czasów, czyli depresji, a także o chorobie dwubiegunowej afektywnej i o tym, co wynika ze spotkania nauki z praktyką. Niewątpliwą atrakcją będzie również możliwość zobaczenia „na żywo” słynnej maszyny z eksperymentu Stanleya Milgrama i wypróbowania na sobie samym mocy szoków elektrycznych, którymi rażono badanych podczas eksperymentu.

 

Ideą Festiwalu Książki Psychologicznej jest popularyzacja osiągnięć tej dziedziny. Motorem napędowym jest zaś pasja zdobywania wiedzy, odkrywania i promowania najlepszych wydawnictw psychologicznych oraz popularnonaukowych, które ukazują się na polskim i światowym rynku. Inicjatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa specjalizujące się w publikacjach psychologicznych. Współorganizatorem jest Uniwersytet SWPS. Organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób książki wybitnych psychologów tłumaczą mechanizmy rządzące współczesnym światem. I dowieść, że nauka, która zaczyna się w laboratoriach i gabinetach naukowców, cenna wiedza, pochodząca z badań, są podstawą rozumienia zachowań społecznych i postaw indywidualnych.

 

Festiwal Książki Psychologicznej, 26-27 października, Sopot

Organizator: Wydawnictwo Smak Słowa

Współorganizator: Uniwersytet SWPS

Partnerzy: Biblioteka Sopocka i Sopot Centrum

Miejsce: Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14

Patronat honorowy: Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu

 

Na wybrane spotkania i warsztaty będą obowiązywały zapisy.

 

Więcej informacji na stronie internetowej Festiwalu: www.festiwalksiazkipsychologicznej.pl

Wydarzenie na Facebooku:

www.facebook.com/events/283916205552939

 

Program Festiwalu

 

26.10, piątek – LUDZKIE  SŁABOŚCI – prowadzenie Piotr Bucki

 

13:00-14:00 „Między grupami” – kilka prawd o uprzedzeniach warsztat Nataszy Kossakowskiej-Berezeckiej i Tomasza Besty (UG Gdańsk)      

14.00-14.30 Czas na dyskusję i podpisywanie książek.

miejsce: SOPOTEKA, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum

15:00-16:00 „Siła woli” - samokontrola w świetle badań wykład dr hab. Romany Kadzikowskiej-Wrzosek (USWPS Sopot)                       

16.00-17.00 Czas na dyskusję i podpisywanie książek    

miejsce: SOPOTEKA, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum

17:00-18:00 „Trening poznawczy” – spotkanie nauki z praktyką Piotr Bucki rozmawia z prof. Edwardem Nęcką (UJ Kraków, PAN)     

18.00-19.00 Czas na dyskusję i podpisywanie książek    

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

19:00-20:00„Homo nie całkiem sapiens” rozmowa prof. Bogdana Wojciszke (USWPS Sopot) z Marcinem Rotkiewiczem (Polityka)                             

20.00-21.00 Czas na dyskusję i podpisywanie książek    

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

 

27.10, sobota – W POSZUKIWANIU MĄDROŚCI –  prowadzenie Piotr Bucki  

 

11:00-12:00 Rodzina wobec choroby dwubiegunowej afektywnej wykład lek. psychiatry Wojciecha Pączka (USWPS Sopot)    

12.00-13.00 Czas na dyskusję i podpisywanie książek miejsce: SOPOTEKA, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum

13:00-14:00 Ocenianie rozwoju ucznia na podstawie książki „Jak pomagać (a nie szkodzić) uczniom ocenianiem szkolnym” wykład prof. Bolesław Niemierko (USWPS Sopot)            

14.00-15.00 Czas na dyskusję i podpisywanie książek miejsce: SOPOTEKA, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum

12:00-13:00 Jak być tolerancyjnym w trudnych czasach? wykład prof. Małgorzaty Kossowskiej (UJ Kraków)              13.00-14.00 Czas na dyskusję i podpisywanie książek miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

14:00-15:00 „Posłuszni do bólu” po polsku – wykład dr hab. Tomasza Grzyba (USWPS Wrocław) o znaczeniu eksperymentu Milgrama             

15.00-16.00 Czas na dyskusję i podpisywanie książek miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

16:00-17:00 Czy toniemy w morzu niemądrości? wykład prof. Wiesława Łukaszewskiego (UZ Zielona Góra)              17.00-18.00 Czas na dyskusję i podpisywanie książek    

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

18:00 – 20:00 Wiarygodność psychologii a jej społeczna użyteczność w czasach niepewności – dyskusja panelowa (prowadzenie: Marcin Rotkiewicz , uczestnicy: prof. Bogdan Wojciszke, prof. Wiesław Łukaszewski, prof. Małgorzata Kossowska, dr hab. Tomasz Grzyb) miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca