Literatura

Bez kontroli - recenzja książki "Niebezpieczny chłopak" Petera Robinsona

Niebezpieczny chłopak to kryminał z serii o Alanie Banksie i Annie Cabbot. Tym razem śledczy muszą nie tylko rozwiązać kryminalną zagadkę, ale i uporać się z osobistymi problemami. 

Powieść Petera Robinsona jest dziewiętnastą częścią detektywistycznego cyklu, jednak można ją czytać jako odrębny tom, gdyż autor często i przejrzyście odwołuje się do zdarzeń z przeszłości. Dzięki temu czytelnik doskonale orientuje się w perypetiach głównych bohaterów, ich życiowych bolączkach oraz zawodowych zawiłościach. 

Tym razem inspektor Banks i jego współpracownica Annie, muszą zmierzyć się z bardzo osobistą zagadką. 
Pewnego dnia na komisariat w małym angielskim miasteczku zgłasza się Juliet Doyle, matka młodej i zbuntowanej Erin. Podczas domowych porządków znalazła w jej szafie naładowaną broń. Spanikowana biegnie na posterunek, gdyż ma nadzieję, że dawny sąsiad i przyjaciel rodziny – Banks, pomoże wyjaśnić i załagodzić sytuację. Problem w tym, że Alan od kilku tygodni wojażuje po Ameryce i korzysta z zasłużonego urlopu. Zgłoszenie przyjmuje jego podwładna i przyjaciółka, funkcjonariuszka Cabbot. Sprawa wydaje się prosta i oczywista, jednak podczas akcji wszystko wymyka się spod kontroli i dochodzi do tragedii. Jakby tego było mało, okazuje się, że w kryminalną zagadkę zamieszana jest córka Banksa, która uwikłała się w romans z tytułowym bohaterem. 

Robi się coraz bardziej zagadkowo i niebezpiecznie, tym bardziej, że w kryminalną łamigłówkę uwikłani są również bezlitośni handlarze narkotyków, mafiozi i ich zbiry. Ludzkie życie znaczy dla nich tyle, co nic, więc nie dziwnego, że Banks i jego współpracownicy ścigają się z czasem, by ująć zbrodniarzy i ocalić córkę inspektora. 

Intryga przestępcza przeplata się tu z osobistymi, prywatnymi problemami bohaterów. Dzięki temu zabiegowi napięcie stopniowo narasta i trzyma czytelnika w niepewności. Należę do odbiorców, którzy lubią połączenie prozy kryminalnej z literaturą obyczajową i psychologiczną. Niebezpieczny chłopak świetnie łączy te elementy, więc jestem lekturą w pełni usatysfakcjonowana. 

Całość czyta się szybko i z emocjami, gdyż akcja jest wartka, obfituje w nagłe zwroty i fabularne niespodzianki. 
Dodatkowym atutem jest lekki, dynamiczny styl, który przejawia się nie tylko w narracji, ale i w naturalnych, przekonujących dialogach oraz opisach przeżyć wewnętrznych bohaterów. 

Polecam nie tylko miłośnikom prozy Petera Robinsona. 

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Niebezpieczny chłopak" Petera Robinsona (w przekładzie Marcina Roszkowskiego) ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga 10. października 2018 r. 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca