Literatura

Niezwykłe i wybitne - recenzja książki "Dziewczęta myślą o wszystkim" Catherine Thimmesh

Dziewczęta myślą o wszystkim to bogato ilustrowana opowieść o genialnych kobietach-wynalazczyniach. Często niedoceniane, zapomniane, powszechnie nieznane – dzięki Catherine Thimmesh bohaterki ożywają na każdej stronie, inspirując i zmuszając czytelnika do refleksji. 

Mimo iż książka adresowana jest do młodych czytelników, sięgnąć po nią może każdy. Biograficzne portrety przedstawione są barwnie i żywiołowo, odnajdujemy w nich nie tylko fakty i etapy z życia postaci, ale i ich trudną drogę do sukcesu, nieraz okupioną wyrzeczeniami i bolesnymi doświadczeniami. 

Kogo prezentuje Catherine Thimmesh? To między innymi Virginia Apgar, pani doktor, która opracowała słynną skalę badania stanu zdrowia noworodków, Mary Anderson, dzięki której na samochodowych szybach pojawiły się wycieraczki, Margaret E. Kinight, pomysłodawczyni papierowych toreb do pakowania zakupów, Patricia Bath, której wynalazek usuwa z oczu zaćmę.... 

Można by wymieniać i wymieniać. Obok dorosłych, dojrzałych kobiet mamy tu także nastolatki oraz młodziutkie twórczynie. Trisha Prabhu stworzyła aplikację, dzięki której przed pochopnym wysłaniem emocjonalnych wiadomości można się zastanowić i raz jeszcze przemyśleć decyzję. Jak się okazuje, jej „alarm” cieszy się wielkim powodzeniem wśród użytkowników telefonów komórkowych i portali społecznościowych. 
Także młodziutka Alissa Chavez może pochwalić się pożytecznym wynalazkiem, czyli tzw. „gorącym fotelikiem”. Dzięki połączeniu umieszczonego pod dziecięcym fotelikiem samochodowym sensora i aplikacji w telefonie kierowcy można zapobiec śmierci dzieci pozostawionych przypadkowo podczas upalnych dni w nagrzanym aucie. Jak się okazuje, każdego roku na całym świecie umiera w ten sposób ponad czterdzieścioro maluchów. 

To tylko kilka wybranych przykładów – w książce znajdziemy ich znacznie, znacznie więcej. 
Tekst ubarwiają pomysłowe i świetnie korespondujące z treścią ilustracje Melissy Sweet – łączą poczucie humoru z powagą i trwale zapisują się w pamięci czytelnika. 

Tę niezwykłą książkę czyta się jednym tchem, z wielką ciekawością i z emocjami. Niezmiennie kibicuje się bohaterkom i przeżywa wraz z nimi pierwsze niepowodzenia, nie należy bowiem zapominać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wielu krajach kobiety miały problemy z opatentowaniem swoich wynalazków, nie mówiąc o czasach, w których pozbawione były prawa głosowania. 
Niejednokrotnie bohaterki książki musiały godzić liczne zawodowe, rodzinne i domowe obowiązki z czasem poświęcanym na osobisty rozwój i tworzenie nowych technologii oraz ułatwiających życie przedmiotów. 

Książka Catherine Thimmesh nie tylko bogaci wiedzę. Jest też wspaniałą lekcją równouprawnienia i tolerancji, które są cechami nowoczesnego człowieka. 
Polecam z czystym sumieniem, bo na naukę nigdy nie jest za późno, a mądrzy ludzie uczą się całe życie.

 

BEATA IGIELSKA 

Drugie wydanie książki "Dziewczęta myślą o wszystkim" Catherine Thimmesh i Melissy Sweet ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka w listopadzie 2018 r. 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca