Literatura

Magia podróżowania - recenzja książki "Oswajanie świata" Nicolasa Bouviera

Oswajanie świata to jedna z najlepszych i najpiękniejszych relacji z podróży, jakie miałam okazję przeczytać. Autor opisuje długą wędrówkę ze Szwajcarii, poprzez Bałkany, aż do Afganistanu i granicy Indii. Odbył ją wraz z przyjacielem, który wykonał ilustracje do książki. 


Na czym polega urok i wartość tej relacji? Przede wszystkim nie jest to szybka wędrówka, której celem jest tylko zebranie ekscytujących materiałów do publikacji. Przyjaciele nigdzie się nie spieszą, w wielu miejscach zatrzymują się na dłużej, nawet na kilka tygodni czy miesięcy, by poznać lepiej mieszkańców i okolice oraz po to, by zarobić na dalsze etapy wojażowania. 

Autor pięknie i drobiazgowo opisuje odwiedzane miejsca - pejzaże, architekturę, wnętrza domów i chat, ludzi, ich zwyczaje, kuchnię, historię... Mimo szczegółowości, opisy te nie są nudne, przeciwnie - przyciągają uwagę spostrzegawczością, umiejętnością łączenia relacji z faktografią, refleksją oraz literackim stylem, który często bardziej przypomina literaturę piękną niż literaturę faktu. 

Całość napisana jest tak plastycznie i sugestywnie, że podczas czytania miałam wrażenie, jakbym podróżowała wraz z parą Szwajcarów. Ciekawie odbiera się relację sprzed około sześćdziesięciu lat, gdy bohaterowie nie mieli możliwości takiego komunikowania się ze światem jakie mamy dziś. Wysyłanie pisanych ręcznie listów na poste restante, czekanie tygodniami na paczki, marzenie o telefonicznej rozmowie, kierowanie się kompasem i mapą... - to dla wielu młodych czytelników może brzmieć egzotycznie. 
A jednak taka podróż, niespieszna, pełna niepewności miała swój niepowtarzalny urok. 

Ta relacja z podróży, jaką bohaterowie odbyli w latach 50. minionego stulecia, jest także interesująca ze względu na historyczną już dziś geografię - części krajów nie ma, w większości doszło do wielu politycznych i społecznych zmian, a nawet do wojen. Przykładem jest była Jugosławia. Dziwnie czytało mi się o przyjaznych duszach gościnnych, łagodnych Serbów. Od razu na myśl przychodziła mi wojna na Bałkanach, jaka wybuchła niecałe czterdzieści lat później... 

Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom podróży, wędrówek oraz reportaży literackich. "Oswajanie świata" to prawdziwa uczta duchowa dla miłośników gatunku! 

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Oswajanie świata" Nicolasa Bouviera (w przekładzie Krystyny Arustewicz) ukazała się w roku 2013 nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca