Literatura

„"Pierwsza osoba” Richarda Flanagana – lutowa zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

 

27 lutego do polskich księgarń trafi głośna książka pochodzącego z Tasmanii australijskiego prozaika. Od kilku lat jego wartościową twórczość popularyzuje u nas Wydawnictwo Literackie.

 

Richard Flanagan jest laureatem prestiżowej Nagrody Bookera. Otrzymał ją w 2014 roku za wstrząsającą powieść „Ścieżki Północy”.

Pisarz potrafi swoją prozą hipnotyzować, bulwersować i skłaniać do ponadczasowych refleksji. W nowej książce porusza tematy związane z literaturą, sztuką tworzenia, prawdą i kłamstwem.

 

O czym opowiada „Pierwsza osoba”?

Na stronie wydawnictwa czytamy:W środku nocy Kif Kehlmann, młody, początkujący pisarz, odbiera telefon. Głos z niemieckim akcentem. To Siegfried Heidl, najsłynniejszy oszust w dziejach Australii. Ukradł bankom 700 milionów dolarów i czeka na proces. Wplątany w niejasne powiązania z CIA, NASA i zabójstwo wspólnika, szuka kogoś, kto napisze jego autobiografię. W sześć tygodni.

Dla Kifa to propozycja życia – honorarium, wynoszące 10 000 dolarów, mogłoby postawić jego rodzinę na nogi i pomóc mu skończyć własną powieść. Zgadza się. Jednak wraz z postępami w pracy ma coraz więcej wątpliwości. Dlaczego człowiek, który z łatwością okpił wielkich tego świata, miałby nagle zrzucić wszystkie maski i otworzyć się przed niedoświadczonym pisarzem? Dlaczego do spisania historii swojego życia Heidl wybrał akurat jego – autora książki o tasmańskim modernizmie i kilku opowiadań? Czy to wszystko nie jest czasem kolejną grą, ostatnim wielkim przekrętem króla oszustów? A jeśli tak – jaka w całej tej bladze ma być rola Kifa?

W miarę jak czas mija, a świat Kehlmanna zmierza ku wielkiemu katharsis, jedno pytanie nie daje mu spokoju: czym jest prawda? Ta frapująca, na przemian komiczna i przyprawiająca o dreszcz książka stanowi zapadającą głęboko w pamięć podróż w samo serce naszej epoki”.

 

Nie da się ukryć, że licząca ponad czterysta pięćdziesiąt stron powieść zapowiada się interesująco.

BEATA IGIELSKA

 

 

Zdjęciaprzysłano: 9 lutego 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca