Literatura

„Sprawy sercowe” Thomasa Morrisa – lutowa zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

 

Znany angielski dziennikarz napisał z rozmachem książkę o historii kardiochirurgii. Na przykładzie jedenastu operacji opowiada o blaskach i cieniach dziedziny medycyny zajmującej się leczeniem serca.

 

Jak czytamy na stronie wydawcy, serce bywa różnie nazywane. To najgłębsza tajemnica, dom duszy, esencja życia i źródło sił duchowych. Przez tysiące lat pozostawało niedostępne dla medyków zarówno ze względu na kulturowe i religijne tabu, jak i ze względów praktycznych: skoro pacjent miał pozostać żywy, serce nie mogło przestać bić – a jak operować organ pozostający w ciągłym ruchu?”.

 

Opisane przez Morrisa operacje na sercu pokazują niezwykłe osiągnięcia kardiochirurgii, które stały się przełomowymi wydarzeniami w historii medycyny. Jest tu jednak też miejsce na rozczarowania, klęski, zawodową rywalizację i zazdrość.

 

Morris udowadnia, że nauka może wiele, jednak wciąż stoją przed nią liczne wyzwania, tym bardziej, że serce nadal skrywa swoje tajemnice i – jako organ – bywa nieobliczalne.

 

To lektura dla ludzi ciekawych świata, lubiących zgłębiać zagadki związane z życiem i śmiercią, z funkcjonowaniem naszych organizmów i rozwojem medycyny.

Całość napisana jest z wielką pasją, fascynująco, ale i przystępnie oraz interesująco, dzięki czemu nawet laik może pochłonąć tę książkę jednym tchem.

 

Licząca 560 stron książka trafi do księgarń 27 lutego 2019 r.

BEATA IGIELSKA

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 lutego 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca