Literatura

David Foster Wallace - "Blady Król" Premiera już 24 kwietnia!

Dziesięć lat po śmierci Davida Fostera Wallace’a jego ostatnia powieść trafia do rąk polskich czytelników.

Przebłyski, pozornie przypadkowe stop-klatki z życiorysów osób, które łączy jedno – spotykają się w zasypanym papierami biurze Izby Rozliczeń Skarbowych, gdzie każdy dzień do złudzenia przypomina poprzedni. Setki formularzy zeznań podatkowych przechodzą przez ręce kontrolerów, automatyczna i przeraźliwie nudna praca upodabnia ludzi przekładających dokumenty z miejsca na miejsce do maszyn, posłusznie wykonujących swoje zadania aż do zużycia i zastąpienia nowymi. W tej wszechogarniającej monotonii nawet śmierć przy biurku obok pozostaje niezauważona i nie robi na nikim większego wrażenia.


W 2008 roku pogrążony w depresji David Foster Wallace odebrał sobie życie. „Blady Król” był wtedy stertą notatek i zbiorem plików w komputerze. W chaosie luźnych rozdziałów i ich rozmaitych wersji odnaleziono opowieść, ostatnią historię w dorobku tego niezwykłego autora.
Powieść znalazła się wśród finalistów nominowanych do Nagrody Pulitzera w 2012 roku, otrzymała także Salon Book Award w 2011 roku.

„Gorączkowo zajmująca, niedająca spokoju, z ostrym humorem… To nie powieść o porażce, ale raczej o dziwnie heroicznej wytrwałości… elektryzująca w przedstawianiu jednostek szukających wątpliwej ucieczki we wszechogarniającej, absurdalnej biurokracji” – Donna Seaman, „Booklist”

 

David Foster Wallace, Blady król

Tłumaczenie: Mikołaj Denderski

Wydawnictwo W.A.B.

Premiera: 24 kwietnia 2019 r.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 kwietnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca