Literatura

Skandal! - recenzja głośnej książki "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" F. Martela

Sodoma była dla mnie lekturą poruszającą i szokującą. Sądziłam, że wiem wiele o dwulicowości Kościoła, o mechanizmach rządzących Watykanem, o zamiataniu pod dywan, a nawet tuszowaniu i ukrywaniu nadużyć i przestępstw, jednak książka Frederica Martela otworzyła mi oczy na wiele kwestii, z jakich wcześniej nie zdawałam sobie sprawy.

 

To przede wszystkim rozmiar praktyk homoseksualnych wśród watykańskich duchownych. Warto jeszcze raz podkreślić słowo praktyk, bo na skłonności człowiek może nie mieć wpływu, jeśli jednak duchowny nie potrafi (i nie chce) walczyć ze słabościami, to gdzie w tej kwestii jest miejsce na czystość cielesną i na celibat, który przecież obowiązuje katolickich księży? 

Szokujące okazały się rozmowy z niektórymi duchownymi, którzy po tym, jak odkryli w sobie homoseksualizm, postanowili wystąpić ze stanu duchownego - jak się okazało, ich przełożeni otwarcie zalecali zmianę decyzji i ...prowadzenie aktywnego życia seksualnego w tajemnicy przed wiernymi. Gdy jeden z rozmówców wyznał, że kłóci się to z jego wiarą, kościelną doktryną, dogmatami itp., nadal pozostał niezrozumiany - po jego odejściu długo dziwiono się w Watykanie, że zaszedł tak daleko, mógłby nadal robić karierę, bo to, że okazał się gejem przecież "w niczym nie przeszkadza". Przyznam, że byłam pełna podziwu dla tego duchownego, bo jako jeden z naprawdę nielicznych okazał się uczciwy i stoczył walkę z samym sobą. 

Z rozmów, jakie autor przeprowadził z byłymi i obecnymi duchownymi watykańskimi oraz kilkoma innymi publicystami zajmującymi się tematyką kościelną i religijną, wyłania się obraz stolicy papieskiej, która - jako żywo - przypomina czasy okrytego złą sławą Borgii. Watykańscy hierarchowie w ogóle nie kryją się w swoim środowisku ze skłonnościami, mało tego, potrafią rozmawiać o swoich seksualnych podbojach, przygodach, planach. Część mieszka ze swoimi kochankami, są i tacy, którzy korzystają z usług homoseksualnych prostytutek... I jest to tajemnicą poliszynela. To dopiero szokuje! 

Martel ukazuje Watykan jako państwo w państwie - nie tylko w sensie dosłownym. Mechanizmy, jakie rządzą tym miejscem, ciągła walka o władzę, opływanie w dostatki i nurzanie się w rozpuście przy jednoczesnym wygłaszaniu kazań dla wiernych, spowiadaniu i rozgrzeszaniu, odprawianiu mszy... - to Himalaje hipokryzji. 

Co ciekawe, nawet taki papież jak Franciszek nie jest w stanie poradzić sobie ze zgnilizną toczącą od środka Watykan, gdyż wielu kardynałów prowadzi z nim jawną wojnę, lekceważąc zalecenia, a nawet zachowując się prowokacyjnie podczas jego homilii. 

Polecam tę książkę z czystym sumieniem. To kawał mistrzowsko wykonanej reporterskiej roboty - chylę nisko czoło przed autorem, który wykonał tytaniczną pracę, zbierając materiały, a potem wykazał się dojrzałym warsztatem, pisząc zrozumiale, dojrzale i rzetelnie.

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" Frederica Martela ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora SA 3 kwietnia 2019 r. 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Arian
Arian 29 lipca 2019, 21:54
Celibat nie dotyczy homoseksualizmu.
Beata Igielska
Beata Igielska 31 lipca 2019, 22:53
Celibat dotyczy każdej formy współżycia seksualnego.
przysłano: 25 lipca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca