Literatura

Jaka naprawdę była... - recenzja książki "Jane Austen w domu" Lucy Worsley

Jane Austen w domu to na pewno niesamowita gratka dla miłośników twórczości poczytnej i wciąż modnej pisarki oraz fanów angielskiej klasyki! 

Całość pochłonęłam jednym tchem, mimo iż nie była to pierwsza biografia autorki Dumy i uprzedzenia, jaką przeczytałam. Lucy Worsley skupiła się na domach, w których mieszkała pisarka, jednak tak naprawdę przybliżyła jej całe życie, łamiąc przy okazji różne stereotypy na jej temat. Ukazała ją jako buntowniczkę i kobietę wyprzedzającą swoją epokę, osobę pełną sprzeczności, niejednoznaczną i na pewno łamiącą społeczne konwenanse, mimo iż rodzina panny Austen bardzo starała się przekazać i stworzyć wyidealizowany, sielankowy obraz pisarki. 

Ciekawe są informacje na temat codziennego życia Jane Austen, genezy jej książek, relacji z członkami rodziny. 
Przy okazji poznajemy społeczne i kulturowe tło epoki, czasów georgiańskich, które wkrótce zastąpi znacznie bardziej restrykcyjna epoka wiktoriańska. 

Autorka często cytuje fragmenty bogatej korespondencji, jaką prowadziła Jane Austen. Mamy tu też wyjątki z listów jej rodziców, braci, siostry oraz dalszych krewnych. 

Nie polecam tej książki osobom, które nie zapoznały się jeszcze z twórczością Jane Austen - jest ona pełna informacji, które dla nich będą spojlerami. Ci, którzy polubili, pokochali lub przynajmniej docenili prozę angielskiej pisarki, na pewno docenią tę biografię. 

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Jane Austen w domu" Lucy Worsley ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki 13 marca 2019 r. 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 lipca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca