Literatura

Słaba płeć? - recenzja książki "Kobiety" Andrea Camilleriego

Kobiety zmarłego niedawno wybitnego włoskiego pisarza to idealna lektura na lato. Czyta się lekko, szybko, przyjemnie, ale i z refleksjami.  

 

Bardzo lubię prozę Camilleriego, zarówno jego cykl o komisarzu Montalbano, jak i krótkie opowiadania o innej tematyce. W tym zbiorze autor składa hołd kobietom i kobiecości (przyznam, że dziwią mnie uwagi niektórych znajomych czytelników na temat szowinistycznego charakteru utworów; jestem na tym punkcie wyczulona, ale tutaj jakoś nie doszukałam się takich treści). 

Camilleri opisuje zarówno kobiety, które na różnych etapach swego życia poznał osobiście, jak i takie, o których jedynie słyszał albo czytał. Nie brak tu wspaniałych i kontrowersyjnych bohaterek literackich, są mniej lub bardziej popularne aktorki, pisarki, postacie historyczne... 
Są i babcie autora, o których pisze on ciepło, ale i zabawnie - z typowym dla siebie poczuciem humoru. 

W całym zbiorze dowcip przeplata się z powagą, są tu i fragmenty dosadne, i liryczne; sporo utworów kończy się zaskakującymi puentami albo ma otwarte zakończenia, co zostawia pole do popisu wyobraźni czytelnika. 

Spodobało mi się balansowanie przez pisarza między prawdą i fikcją literacką. Nieraz narrator podkreśla, że nie jest pewien, czy pewne zdarzenia rzeczywiście miały miejsce, czy tylko mu się przyśniły albo z biegiem lat przybrały nowe barwy i kształty. Pisze o tym także co nieco w posłowiu, w którym puszcza do odbiorców oko - cały Camilleri. 

Dla fanów włoskiego pisarza ten zbiór to wielka gratka - przy okazji można dowiedzieć się, jaka jest geneza powstania postaci skandynawskiej kochanki komisarza Montalbano. To, oczywiście, nie jedyny i nie najważniejszy powód, dla którego warto sięgnąć po tę książkę. 

 

Camilleri zmarł 17 lipca tego roku, zostawił jednak po sobie tak bogatą i jeszcze nie do końca przetłumaczoną na język polski  spuściznę literacką, że miłośnicy jego prozy jeszcze długo będą mieli po co sięgać i do czego wracać. 

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Kobiety" Andrea Camilleriego (w przekładzie Tomasza Kwietnia) ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis w 2015 r. 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca