Literatura

Szokująca prawda - przedpremierowa recenzja książki "Efekt Susan" Petera Hoega

„Efekt Susan” zadziwia i intryguje od pierwszej do ostatniej strony. To, co początkowo wydawało się prostą, jednoznaczną intrygą z czasem urasta do światowej katastrofy, podobnie jak nasze wyobrażenia o głównych postaciach – od sympatii można przejść do niecięci, jednak warto uzbroić się w cierpliwość, by móc w pełni zrozumieć motywy postępowania bohaterów. 

Tytułowa Susan to jednocześnie narratorka tej wciągającej opowieści. Jest ona wykształconą kobietą, naukowcem i wykładowcą na jednej z prestiżowych duńskich uczelni, jest matką, żoną, kochanką... Jej role można wymieniać i wymieniać. Nie ulega jednak wątpliwości, że to osoba nietuzinkowa, w dodatku obdarzona niezwykłym darem – w trakcie pozornie niewinnej, lekkiej wymiany zdań, potrafi wydobyć z rozmówcy najskrzętniej skrywane tajemnice. 

Przez lata Susan wykorzystywała swoje umiejętności dla dobra własnej rodziny. Teraz musi spełnić żądania bezlitosnych ludzi, którzy chcą zdobyć informacje na temat tajemniczej Komisji Przyszłości. 
Jeśli kobieta odmówi, zginą jej dzieci i mąż. Małżonek z całą pewnością nie zajmuje pierwszego miejsca na liście priorytetów bohaterki, jednak bliźniaki to prawdziwy skarb. Dla swoich dzieci matka jest zdolna do największych poświęceń... 
Dlatego Susan podejmuje rękawicę i wkracza do gry, w której zwycięzca może być tylko jeden. 

Autor stopniowo dozuje napięcie, wprowadzając kolejne postacie i wątki. Dzięki temu czytelnik nie ma czasu na nudę. Coraz lepiej też poznaje rodzinę tytułowej bohaterki i odkrywa nowe fakty na jej temat. Dodatkowym atutem są liczne retrospekcje, które ubarwiają treść. 

Całość napisana jest bardzo dynamicznie. Peter Hoeg świetnie konstruuje dialogi, w których nie ma miejsca na banały. Również opisy przeżyć i doznań robią wrażenie. 

„Efekt Susan” na pewno zadowoli miłośników zaskakujących opowieści z elementami parapsychologicznymi i katastroficznymi. 
Ostateczna wymowa książki jeży włosy na głowie i daje wiele do myślenia. Dlatego nawet po odłożeniu książki na półkę trudno o niej zapomnieć. 

Polecam z czystym sumieniem! 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Efekt Susan" Petera Hoega (w przekładzie Elżbiety Frątczak-Nowotny) ukaże się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka 17 września 2019 r. 

 

Zdjęcia


Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 września 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca