Literatura

Październikowe nowości Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Kolejna książka autorki bestsellera Wszystko jest w twojej głowie

 

Zagadkowe objawy choroby u pacjentów powodują, że lekarze muszą włożyć wiele trudu, by ustalić, co się za nimi kryje. Burze w mózguprzedstawiają takie niecodzienne historie: mężczyzna widzi przebiegające przez pokój postaci z kreskówki, pewna dziewczyna ma wrażenie, jakby świat zmieniał się w scenerię z Alicji w Krainie Czarów. Jeszcze inna, gdy tylko pomyśli, że chce wykonać jakiś ruch, staje się bezwładna niczym szmaciana lalka.

 

SuzanneO’Sullivan, neurolożka z wieloletnim stażem, dowodzi, że często kluczem do wyjaśnienia niezwykłych objawów jest mózg. To nasz najbardziej skomplikowany narząd, kontrolujący cały organizm, wciąż skrywający przed nami wiele tajemnic. Działania lekarza diagnozującego zaburzenia w jego funkcjonowaniu przypominają często pracę detektywa. W tej pasjonującej książce autorka łączy przykuwające uwagę historie pacjentów z naukowymi wyjaśnieniami pokazującymi, skąd czerpiemy naszą wiedzę o mózgu i jak niewyobrażalnie jest on złożony.

Burze w mózgu opisują ogromną determinację w odkrywaniu sekretów ludzkiego organizmu oraz moc nadziei, która nieprzerwanie towarzyszy pacjentom i lekarzom.

 

SuzanneO’Sullivan jest brytyjską neurolożką z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, ekspertem w leczeniu padaczki. Pracowała w Szpitalu Królewskim w Londynie, obecnie jest specjalistą w Narodowym Szpitalu Neurologicznym i Neurochirurgicznym oraz w ośrodku leczenia padaczki prowadzonym przez brytyjskie Towarzystwo Epileptologii. Specjalizuje się w diagnozowaniu złożonych przypadków padaczki oraz interesuje się chorobami psychogennymi.

 

SuzanneO’Sullivan za swoją bestsellerową książkę Wszystko jest w twojej głowie otrzymała nagrody Wellcome Book Prizei RoyalSocietyof BiologyBook Prize.

 

Suzanne O’sullivan, Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii.

Seria z Linią

Premiera: 11 października 2019,

 

Historia niekonwencjonalnej medycyny dla ludzi o mocnych nerwach

 

Ta książka udowadnia, że w dążeniu do długowieczności, dobrego zdrowia czy pięknego ciała ludzka wyobraźnia i determinacja nie znają granic. Kąpiele w radioaktywnych źródłach termalnych, strychnina podawana sportowcom jako stymulant albo upuszczanie krwi w celu powstrzymania krwotoków… To dopiero początek długiej listy absurdalnych kuracji, które często bywały dla pacjentów szkodliwe, a nawet tragiczne w skutkach.

 

Autorzy zabierają nas w humorystyczną, a chwilami makabryczną podróż ku mrocznej stronie historii medycyny. Sięgając po tę książkę, przekonacie się, że w przeszłości lekarstwo często było gorsze od choroby!

Czy wiesz, że…

  • Lewatywa z dymu tytoniowego uchodziła za doskonałą metodę cucenia topielców
  • Ściągnięty z ludzkiej czaszki mech stosowano do tamowania krwotoków z nosa
  • Zawieszone na szyi spreparowane łasicze jądra miały stanowić skuteczną metodę antykoncepcyjną

Lydia Kangjest lekarzem internistą i pisarką. Absolwentka Uniwersytetu w Columbii i Uniwersyteckiej Szkoły Medycznej w Nowym Jorku. Jako praktykujący lekarz wspiera innych pisarzy, konsultując poprawność treści związanych z medycyną. Autorka powieści dla nastolatków i dorosłych, wierszy i literatury faktu.

 

NatePederson jest bibliotekarzem, historykiem i niezależnym dziennikarzem. Współpracował między innymi z “The Guardian”, “The Believer” i “San Francisco Chronicles”. Związany z Towarzystwem Historycznym i Muzeum Hrabstwa Deschutes, zajmuje się również genealogią i udziela gościnnych wykładów.

 

Lydia Kang, NatePederson, Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny

Seria #nauka

Premiera: 7października 2019

 

Rozpaczliwa walka islandzkich rybaków z bezlitosnymi siłami natury.

 

W samym środku zimy trawler Mewa wyrusza na połowy karmazyna pod zachodnie wybrzeże Nowej Fundlandii. Na pokładzie przebywa trzydziestu dwóch członków załogi. Błyskawicznie zapełniają ładownie i kiedy przygotowują się do powrotu do domu, następuje gwałtowne załamanie pogody –morze jest lodowate, a na konstrukcji statku zaczyna się odkładać lód. Szaleje wichura, szczypie siarczysty mróz.

 

Lodowy pancerz podtapia statek, fala za falą przelewa się przez pokład. Na pełnym ocenie ludzie nie mają zbyt wielu możliwości ratunku. Ze statków przebywających na tych samych łowiskach docierają do nich sygnały s.o.s. Wszyscy walczą o życie.

 

Dzięki gęstej i nasyconej napięciem narracji, opartej na prawdziwych wydarzeniach, Einar Kárasonwyznacza nowe ścieżki dla swojej twórczości.

 

Einar Kárasonurodził się w Reykjaviku w 1955 roku. Studiował historię literatury na Uniwersytecie Islandzkim. Początkowo publikował głównie wiersze, w 1981 roku wyszła jego pierwsza powieść Guðjón, to idioci. Dwa lata później ukazała się trylogia Wyspa diabła,Złota wyspaiZiemia przyobiecana, opowiadająca o życiu w latach powojennych w reykjavickiejdzielnicy powojskowych baraków.Cała trylogia zyskała sobie ogromną popularność a na jej podstawie powstała adaptacja teatralna, filmowa a nawet musical. Poza powieściami Einar pisuje także wiersze, opowiadania, poradniki podróżnicze i książki dla dzieci. Jego powieści przetłumaczone zostały na wiele języków.

Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i wyróżnień.

 

Einar Kárason, Sztormowe ptaki

Seria z Żurawiem

Premiera: 21 października 2019

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 września 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca