Literatura

Kto kłamie? - premierowa recenzja głośnej książki "Anonimowa dziewczyna"

Anonimowa dziewczyna jest thrillerem trzymającym w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. To, co początkowo wydaje się niewinną przygodą, szybko przeobraża się w niebezpieczną grę psychologiczną, w której zdarzyć może się wszystko. Dla miłośników gatunku to prawdziwa gratka!

Greer Hendricks i Sarah Pekkanen mogą pochwalić się sporym dorobkiem literackim. W ubiegłym roku podbiły nasz rynek księgarski wspólną powieścią Żona między nami. Ich nowa książka zapowiada się jako kolejny bestseller na liście Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Główną bohaterką Anonimowej dziewczyny jest Jessica Farris, młodziutka makijażystka, która poddaje się badaniom psychologicznym prowadzonym przez niejaką doktor Shields. Jess chce w ten sposób podreperować swój skromny budżet, jednak szybko okazuje się, że nie chodzi tylko o zwykły test.

Tajemnicza pani doktor zadaje coraz więcej pytań, a jej oczekiwania wobec ankieterki wykraczają znacznie poza wstępną umowę. Jessica czuje się osaczona, ale trudno jest jej uciec od wydającej coraz dziwniejsze polecenia kobiety, gdyż odnosi wrażenie, że ta wie o niej więcej niż by się mogło wydawać. W dodatku doktor Shields z jednego spotkania na drugie zaczyna wzbudzać w młodej ankieterce coraz większe zaufanie. Z jednej strony intryguje, z drugiej w magnetyczny sposób przyciąga, nie tylko wręczanymi od niechcenia prezentami i bonusami.

Sytuacja komplikuje się, gdy Jessy odkrywa, że zostaje uwikłana w dziwny trójkąt. Jakby tego było mało, kolejne wydarzenia zaczynają wkraczać w życie jej rodziny. A tego bohaterka nie chce i nie potrafi zaakceptować...

Anonimowej dziewczynie zagadki mnożą się niczym bakterie. Czytelnik nie jest pewien, co czeka na niego w kolejnych rozdziałach i na tym między innymi polega siła tej książki. Gdy wydaje nam się, że już dotarliśmy do sedna, autorki odpalają fabularną bombę – i to niejeden raz!

Powieść trzyma w napięciu, które stopniowo narasta, sprawiając, że z wielką niecierpliwością odwraca się kartki. Zaskoczenie na pewno zaskakuje – i to kolejny plus!

Pomysłowe okazało się ukazanie wydarzeń z dwóch perspektyw – tytułowej bohaterki i jej pracodawczyni. Dzięki temu mamy okazję spojrzeć na te same wydarzenia z różnych perspektyw. Komu wierzyć? Kto kłamie, a kto mówi prawdę? I czy jest możliwe, by prawda leżała pośrodku? A może są jeszcze inne odpowiedzi na te pytania?

Autorki napisały naprawdę świetną powieść, która nie tylko dostarcza czytelniczej adrenaliny, ale i skłania do refleksji na temat zaufania, szczerości i odpowiedzialności za podjęte decyzje. To również książka o sile manipulacji, która może być wykorzystana do różnych celów. Ten psychologiczny aspekt na pewno jest kolejnym pozytywem.

Czyta się lekko, szybko i z emocjami – zatem polecam z czystym sumieniem. 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Anonimowa dziewczyna" Greer Hendricks i Sarah Pekkanen (w przekładzie Marty Faber) ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka 23 października 2019 r. 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca