Literatura

Wspaniałe eseje! - recenzja książki "Kosmos jest ze słów" Tomasza Genowa

Kosmos jest ze słów to zbiór trzydziestu esejów na różne tematy. Łączy je motyw słowa jako środka wyrazu, komunikacji i narzędzia oddziałującego na świadomość odbiorcy. Dawno nie czytałam tak porywających, erudycyjnych i dających do myślenia tekstów autorstwa młodego człowieka.

Tomasz Genow urodził się w 1991 roku. To, że spod pióra niespełna trzydziestoletniego twórcy wyszły tak dojrzałe eseje, jest bardzo budujące, tym bardziej, że część utworów autor napisał kilka lat temu. To daje nadzieję, że na naszym współczesnym rynku księgarskim, obok wypocin i grafomanii różnych samozwańczych „pisarzy”, znajdzie się też miejsce dla literatury wysokich lotów. Nawet jeśli to literatura niszowa, jest się z czego cieszyć.

Książkę pochłonęłam jednym tchem i z wielką radością stwierdzam, że była to dla mnie Uczta Duchowa. Autor świetnie łączy powagę z inteligentnym poczuciem humoru. Pisze lekko, ale erudycyjnie i – mimo elokwencji – nie popisuje się, nie stara się czytelnika zadziwić czy zszokować, po prostu dzieli się swoimi spostrzeżeniami, czasem prowokuje, a na pewno zaciekawia.

Każdy tekst przeczytałam z uwagą, każdy zrobił na mnie duże wrażenie. Najbardziej jednak przypadły mi do gustu eseje związane z kulturą, literaturą, konkretnymi książkami oraz językiem (Europa, Facebook, Książka, Estetyka).

Tomasz Genow przywołuje liczne konteksty, często odnosi się do kultury europejskiej, zestawia odległe dzieła, nawet starożytne, ze współczesną literaturą; zwraca też uwagę na ponadczasowe oczekiwania ludzi, ich marzenia, wymagania wobec twórców, zadawane sobie pytania...

Eseje zawarte w tym tomie są bardzo różne. Obok tekstów dłuższych, które warto czytać w skupieniu, mamy części krótkie, zaledwie dwu-trzystronicowe, w moim odczuciu bardziej przypominające felietony z wysokiej półki niż eseje (co nie jest żadnym uchybieniem).

Można tę książkę czytać od deski do deski, można poznawać teksty wybiórczo i w dowolnej kolejności, gdyż każdy z nich stanowi odrębną całość.
Na pewno warto sięgnąć po ten zbiór, gdyż autor – nawet jeśli wznosi się na intelektualne wyżyny – nie odrywa się od codzienności i nie buja w obłokach, lecz zgrabnie łączy wysoki styl z tematyką bliską każdemu odbiorcy kultury.

Polecam z czystym sumieniem!

BEATA IGIELSKA 

Książka "Kosmos jest ze słów" Tomasza Genowa ukazała się nakładem Wydawnictwa Fundacja Lethe/Animi2  24 października 2019 r. 

 

Zdjęcia


Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 listopada 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca