Literatura

Benjamin Moser otrzymał Pulitzera 2020 za biografię Susan Sontag

 

Biografia „Sontag. Życie i twórczość” (ang. „Sontag: Her Life and Work”) autorstwa Benjamina Mosera otrzymała Nagrodę Pulitzera 2020. Na polskim rynku książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora. Jej premiera planowana jest napoczątek 2021 roku.

 

 

Benjamin Moser stworzył portret totalny jednej z najwybitniejszych amerykańskich intelektualistek stulecia: jej twórczości i radykalnej myśli, społecznego aktywizmu i nieznanego prywatnego oblicza. Susan Sontag pozostawiła po sobie spuściznę pisarstwa o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i amerykanizmie - jej dzieła stały się swoistym kluczem interpretacyjnym współczesnej kultury. Moser prezentuje i analizuje dzieła Sontag oraz ujawnia kulisy życia pisarki, wykorzystując setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo – a także przedstawiając blisko sto fotografii.

 

Sontag. Życie i twórczość” jest pierwszą książką opartą na zamkniętych dla świata archiwach pisarki, a także zawierającą świadectwa osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, w tym jej życiowej partnerki i światowej sławy fotografki Annie Leibovitz.

 

To dzieło podparte wielką pewnością siebie, jednocześnie wzniosłe i finezyjne, w którym uchwycone zostały geniusz i człowieczeństwo pisarki wraz z jej nałogami, seksualnymi dwuznacznościami oraz chwiejnymi fascynacjami - pisze Jury nagrody o biografii Sontag.

 

Nagroda Pulitzera to prestiżowa nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej oraz muzyki od 1917 roku. Corocznie nagrody przyznaje się w dwudziestu jeden kategoriach (m.in. poezja, historia, dramat, biografia i autobiografia, literatura piękna, literatura faktu, muzyka). Zdobywcy nagrody są ustalani przez jury działające na Uniwersytecie Columbia w Stanach Zjednoczonych.

materiał: Agora

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca