Wywrota

Blogi, nekrologi - o sieci od kuchni

wykład Agnieszki Kłos "Blogi, nekrologi" (13.03) STUDIO BWA ul. Ruska 46a (II piętro, w podwórzu)
Blog to strona domowa zjawiska, właściwie sieć od kuchni. Jego prowadzenie to zajęcie typowo kobiece. Wśród zarejestrowanych użytkowników strony blog.pl 60 % stanowią kobiety. Codzienność blogersa to odsłanianie prywatnej strony życia, która staje się znana i komentowana przez innych. Wokół blogów krążą zatem obcy, intruzi, gapie i podglądacze.

Dzisiaj blogi to przede wszystkim wizytówki właścicieli, na której każdy określa swój idealny profil. Bywają narzędziem prawdziwej strategii marketingowej i politycznej. Przekonali się o tym niedawno Chińczycy, którym państwo zablokowało dostęp do prywatnych dzienników, uzasadniając, że za dużo jest w nich treści pornograficznych, kapitalistycznych i wywrotowych. W tej chwili nad siecią czuwa dział pekińskiej policji, złożony z 40 tysięcy administratorów.

W Polsce dostęp do blogów jest nieograniczony. Wystarczy zapłacić (lub nie) niecałe 15 zł i można zacząć się klonować, i mnożyć historie na swój temat. Tak powstają nowe mity i gwiazdy kultury masowej. Rzeczywiście blogi stanowią nowe zjawisko w sztuce technologicznej. W codziennej sztuce uprawianej w sieci. Patronuje im nowa symbolika, która nie dotyka żadnych głębokich pokładów naszej wyobraźni ani historii świata w ogóle, ale przybiera charakter rozpoznawalnego od razu emblematu. W tym leży ich siła. Blogi to kawałki prywatnych historii, które nawiązują jakoś tam do współczesnych obrazków, idoli, toposów kultury popularnej. Na pierwszym planie leży człowiek i jego uczucia. Poza tym oczywiście codzienne krzątanie, praca, trudy pożycia z bliskimi, szkoła, mieszkanie w spopularyzowanych ostatnio blokach. Takie robótki ręczne, taka gra resztkami. /Agnieszka Kłos/

Agnieszka Kłos - wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego Rita Baum. Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach literackich prowadzonych przez Jerzego Pilcha, Tadeusza Słobodzianka i Ingmara Villqista. Laureatka wielu konkursów literackich, m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, w którym otrzymała wyróżnienie „ex quo" z Dorotą Masłowską. Pracowała w „Gazecie Wyborczej" i "Dużym Formacie". Jest redaktorką pisma „Rita Baum" i magazynu internetowego www.ritabaum.serpent.pl. Autorka projektu multimedialnego związanego z mapą pamięci Wrocławia "Breslau cv". Publikuje analizy, krytyki, felietony, recenzje i fotografie, m.in. w „Pozytywie", „Arteonie", "Formacie", portalach www.e-teatr.pl, www.swiatobrazu.pl, www.feminoteka.pl. Wykłada fotografię prasową i dziennikarstwo internetowe na wyższej uczelni. Prowadzi literackie i dziennikarskie blogi w sieci, prezentuje fotografie oraz instalacje podczas indywidualnych i zbiorowych wystaw.

BWA Wrocław

Galerie Sztuki Współczesnej

STUDIO BWA

ul. Ruska 46a (II piętro, w podwórzu)

50-079 Wrocław

tel. 071 781 55 02


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca