Wywrota

100.000 podpisów za ochroną Puszczy Białowieskiej

Przedstawiciele międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF przekazali do Kancelarii Prezydenta RP ponad sto tysięcy podpisów pod społecznym apelem o objęcie całej Puszczy Białowieskiej statusem parku narodowego. Dokument przyjęła 5 grudnia podsekretarz stanu Ewa Junczyk-Ziomecka.

Puszcza Białowieska to ostatni naturalny las w Europie. Powstał bez udziału człowieka i świetnie sobie daje radę bez ludzkiej gospodarki leśnej - od tysięcy lat toczą się tam naturalne procesy ekologiczne, które zapewniają puszczy równowagę. Niestety tylko 17 proc. tego terenu objęte jest ścisłą ochroną w formie parku narodowego. Pozostała część nadzorowana jest przez spółkę Lasy Państwowe, która eksploatuje niechronione obszary puszczy, m.in. prowadzi wyręb starych drzew, co zagraża naturalnemu charakterowi tego zakątka Polski.

Ekolodzy od wielu lat prowadzą walkę o objęcie ścisła ochroną całego terenu Białowieży. Jedną z takich akcji było zbieranie przez WWF podpisów pod apelem do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o rozszerzenie granic Białowieskiego Parku Narodowego na cały obszar lasu. W krótkim czasie organizacja zebrała sto tysięcy podpisów Polaków. Dwa dni temu dokument został przekazany prezydenckiej kancelarii.

W liście - apelu czytamy m.in.: „Wieloletni spór o ochronę Puszczy Białowieskiej ciągle nie może doczekać się ostatecznego rozwiązania. Pomimo licznych deklaracji składanych przez osoby odpowiedzialne za ochronę przyrody w Polsce, eksploatacja Puszczy Białowieskiej trwa nadal, a jej bezcenne, przyrodnicze i kulturowe wartości giną bezpowrotnie."

źródło: Polska.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
J.K.Gotard
J.K.Gotard 9 grudnia 2007, 13:12
Co trzeba zrobić by ludzie odpowiedzialni w tym kraju za polityke (więc również nasze otoczenie przyrodnicze) zaczeli MYŚLEĆ (nie tylko o sobie).Czy naprawde inne kraje muszą(niestety słusznie) pilnować za nas tak ważnych spraw? żałosne i piekne że ktoś myśli globalnie,szkoda, że u nas tak daleko do świadomej mysli służącej wspólnemu dobru...Koniec wywodu, to i taak nic nieda...
przysłano: 9 grudnia 2007 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca