Wywrota

9. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich

29 maja - 22 czerwca 2008

 

30.05 - 05.06 Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka, Kino.Lab

03.06 - 06.06 Poznań, Kino Muza

06.06 - 09.06 Kraków, Kino Pod Baranami

09.06 - 12.06 Katowice, Kino Światowid

11.06 - 14.06 Wrocław, Kino Warszawa lub Lalka

13.06 - 16.06 Gdańsk, Klub Żak

15.06 - 18.06 Łódź, Kino Charlie

17.06 - 20.06 Lublin, Chatka Żaka

 

 

LA MÚSICA  i DOKUMENTY
na 9. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich

 

 

Tegoroczny 9. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich jest piątą ogólnopolską edycją imprezy. Jej celem jest prezentowanie wszystkich wartościowych form filmowych powstających w Ameryce Łacińskiej, od kasowego kina rozrywkowego po dzieła autorskie i eksperymentalne.

 

Zaprezentowanych zostanie 35 filmów. Poza sekcją konkursową
- NOWE KINO AMERYKI ŁACIŃSKIEJ - dwa inne cykle festiwalu to:
LA MÚSICA - prezentujący bogactwo świata muzyki latynoamerykańskiej oraz DOKUMENTY - przybliżające kulturę i mentalność mieszkańców tego rozległego regionu.

 

sekcja: LA MUSICA

 

KARNAWAŁ, CHŁOPAKU! / Ó PAÍ, Ó

 

Brazylia, 2007, 96 minut, kolor

reżyseria:      Monique Gardenberg

 

Nominowany do Wielkiej Nagrody Kina Brazylijskiego w kategorii Najlepszy Aktor oraz Najlepszy Scenariusz Adaptowany

 

Komedia muzyczna, której scenariusz oparty jest na sztuce Márcio Meirellesa. Film opowiada o mieszkańcach jednej z dzielnic Pelourinho, w samym sercu historycznego centrum miasta Salwador, w ostatnim dniu karnawału. Zabawa w rytm muzyki i tańca trwa, aż do momentu, kiedy Dona Joana - ewangeliczka, której przeszkadza hałas z osiedla, postanawia skończyć z imprezą, odcinając osiedlu wodę...

W filmie zagrał Lázaro Ramos - znany z rewelacyjnej kreacji Madame Sata. Autorem ścieżki dźwiękowej jest Caetano Veloso, jeden z najwybitniejszych piosenkarzy i kompozytorów na świecie.

 

 

BENNY / EL BENNY

 

Kuba, Hiszpania, USA, 2006, 126 minut, kolor

reżyseria:      Jorge Luis Sánchez

muzyka:        Juan Manuel Ceruto

 

Złoty Koral za najlepszy debiut na Festiwalu Nowego Kina Latynoamerykańskiego w Hawanie 2006

Nagroda Boccalino dla Renny'ego Arozarena za najlepszą rolę męską we wszystkich kategoriach na MFF w Locarno 2006

Nominowany do Złotego Leoparda na MFF w Locarno 2006

Najlepszy Debiut oraz Nagroda Publiczności na MFF w Santo Domingo 2007

Kubański kandydat do Oscara.

 

"To nie musical. To tragedia o człowieku, który był muzykiem". Debiut fabularny znanego kubańskiego dokumentalisty opowiada o burzliwym i gorączkowym życiu Benny'ego More, uznawanego za najwybitniejszego piosenkarza kubańskiego wszechczasów, zwanego „Królem Mambo", „Barbarzyńcą Rytmu". Benny był mistrzem wielu gatunków muzyki kubańskiej - son, guaracha, mambo i bolero. Reżyser pokazuje go jako zwykłego człowieka - kobieciarza, pijaka, sybarytę, w którym koegzystuje dobro i zło. Jednocześnie przedstawia go jako człowieka o ogromnej, genialnej wręcz uczuciowości, która wyrażała się w jego muzyce.

Film stał się hitem kinowym na Kubie.

 

 

sekcja: DOKUMENTY

 

OSCAR NIEMEYER: ŻYCIE JEST WESTCHNIENIEM
/ OSCAR NIEMEYER: A VIDA É UM SOPRO

 

Brazylia, 2006, 90 minut, kolor

reżyseria:      Fabiano Maciel

 

Międzynarodowyy Festiwal Kina Niezależnego w Buenos Aires BAFICI 2007

"Życie jest westchnieniem, ulotną chwilą i za moment znika" - to słowa 100-letniego Oscara Niemeyera, najlepszego brazylijskiego architekta, który zrewolucjonizował nowoczesną architekturę. To on zaprojektował stolicę Brazylii, która uznawana jest za jego najwybitniejsze dzieło, oraz siedzibę Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i siedzibę Francuskiej Partii Komunistycznej. Niemeyer to człowiek, który nienawidzi kapitalizmu i kątów prostych, twierdząc, że obrażają one przestrzeń. W filmie opowiada w charyzmatyczny sposób o swoim życiu i głównych źródłach swojej inspiracji (m.in. kobietach i ich pełnym krągłości ciele). W sposób krytyczny mówi o swoich największych dokonaniach i różnych dziełach rozrzuconych po świecie, oraz o polityce i sytuacji w Brazylii. 

 

 

GWIAZDY / ESTRELLAS

 

Argentyna, 2007, 64 minuty, kolor

reżyseria:      Federico León, Marcos Martínez

 

Specjalna Nagroda Jury na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Buenos Aires BAFICI 2007

Nagroda dla najlepszego filmu na Festiwalu TUCUMÁN CINE 2008

Nominowany do Srebrnego Kondora 2008 (nagroda Stowarzyszenia Argentyńskich Krytyków Filmowych) w kategoriach: Najlepszy Dokument, Najlepszy Scenariusz Dokumentu

 

Jeden z najśmieszniejszych filmów ostatnich lat opowiadający o niezwykle oryginalnej i nietypowej agencji aktorskiej. Mieszkańcy Villi nr 12 (slumsu Buenos Aires) postanawiają wykorzystać swoją nieciekawą sytuację - po co zatrudniać aktorów do grania biedaków, którzy na dodatek są niewiarygodni, jeśli można mieć prawdziwych? W ten sposób tworzą niezależną firmę produkcji filmowej, która zapewnia alkoholików, narkomanów, przestępców, a także scenografów, którzy są w stanie zbudować dom w... 3 minuty. Film ukazuje dwa skrajnie odmienne światy - artystyczny i marginesu społecznego - które wzajemnie przenikają się i wchodzą w swoistą symbiozę.

 

 

STARZY ZŁODZIEJE
/LOS LADRONES VIEJOS. LAS LEYENDAS DEL ARTEGIO /

 

Meksyk, 2007, 97 minut, kolor

reżyseria:      Everardo González

 

Nagroda Jury Meksykańskiego oraz specjalne wyróżnienie Jury Iberoamerykańskiego w kategorii Najlepszy Dokument na MFF w Guadalajarze 2007

Nagroda dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego na MFF w Monterrey 2007

Nagroda publiczności na MFF w Puerto Vallarta 2007

Tydzień Krytyki na MFF w Locarno 2007

 

Do niedawna bycie złodziejem w Meksyku było zajęciem podlegającym ścisłemu kodeksowi honorowemu. Ranking w hierarchii złodziei zależał, podobnie jak w przypadku innych profesji, od talentu i ambicji. Film opowiada o pokoleniu złodziei, którzy największe „sukcesy" odnosili w latach 60. Przedstawia ich kodeksy postępowania, etyki, różne ‘kategoriie" przestępstw, opowiada o współpracy z szefami policji, zdradach i cenie, jaką musieli za nie zapłacić.

Montaż archiwalnych zdjęć, przeplatany opowieściami starzejących się już złodziei i ich przeciwników, przywołuje blask społecznego romantyzmu tamtych czasów, który bezpowrotnie zniknął.

Reżyser podkreśla, ze przyczyną rozwoju przestępczości nie była wyłącznie bieda czy brak perspektyw - „starzy złodzieje" wierzyli, że rabują tylko tych, którzy mają więcej niż potrzebują. To było pokolenie, które rzadko stosowało przemoc.

 

Więcej o 9.FFLA na www.manana.pl/9ffla

 

 

od: 29 maja 2008
do: 22 czerwca 2008

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 maja 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca