Wywrota

Port Wrocław 2009: Barbarzyńcy czy nie

Tradycją festiwalu Port Wrocław są dyskusje. W tym roku literackie targi toczyć się będą wokół dwóch tematów: „Dożynki 2008” i „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po ‘przełomie’”. Podczas pierwszej dysputy podsumowane zostaną najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy. W trakcie drugiej – ostatnie dwie dekady polskiej literatury.  

Wciąż trwają spory na temat „przełomu” – jego znaczenia i wpływu na dzisiejsze życie literackie. Czy wstępujące w 1989 r. na scenę literacką pokolenie pisarzy rzeczywiście wprowadziło radykalną zmianę, czy tylko rozwinęło tradycje pisania znane już wcześniej, ale nieumiejętnie promowane?  

Co stało się z ówczesnymi „barbarzyńcami”, którzy kontestowali instytucje wydawnicze, krytyczne i literackie? Czy ciągle pozostają w kontrze? A jeśli nie, to co sprawiło, że ich bunt się ustatecznił? Dyskusja z udziałem: Dariusza NOWACKIEGO, Mariana STALI, Piotr ŚLIWIŃSKIEGO oraz Justyny SOBOLEWSKIEJ odbędzie się w ramach Salonu Polityki.  

Czy ostatnie miesiące obfitowały w ciekawe wydarzenia literackie? Które z książek zwróciły naszą uwagę? Czy pojawiły się ciekawe osobowości pisarskie? Kto stracił formę, a kto ją odzyskał? Co słychać na rynku wydawniczym (spektakularne zwycięstwa i równie spektakularne porażki)? Co się wydaje? Jakich książek wydawcy zaczęli się wystrzegać?  

Czy Internet już przejął funkcję głównego medium literackiego? Kogo nagrodzono słusznie, a kogo zdecydowanie przeceniono? To tylko kilka spośród wielu pytań, które stanowią punkt wyjścia do dyskusji podsumowującej ostatnie dwanaście miesięcy, w której udział wezmą: Przemysław CZAPLIŃSKI, Andrzej FRANASZEK, Radosław WIŚNIEWSKI i Grzegorz JANKOWICZ.  

Zanim gorące rozmowy zdominują Centrum Sztuki Impart, gdzie rezyduje w tym roku Port Wrocław, organizatorzy zapraszają wszystkich do przesyłania na adres przystan@biuroliterackie.pl swoich pisemnych wypowiedzi na obydwa tematy. Każdy z ciekawych głosów może liczyć na publikację w Przystani! 1 kwietnia zapis rozmowy jaka odbyła się kilka dni temu w księgarni Port Literacki.   

„Dożynki” kończyć będą pierwszy dzień Portu (sobota 18 kwietnia o 22:30). „Barbarzyńcy” rozpoczynać drugi (niedziela 19 kwietnia o 13:00). Organizatorzy nie mają nic przeciwko temu, by sobotnia dysputa przeciągnęła się aż do niedzielnego południa i płynnie przeszła w kolejną rozmowę. W Porcie Literackim wszystko jest możliwe!    Dyskusje w Porcie  >>>

http://www.biuroliterackie.pl/imprezy/festiwal.php?site=700  Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 kwietnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca