Wywrota

Port Wrocław 2009: godzina po godzinie

 

Już w piątek prolog 14. edycji festiwalu literackiego Portu Wrocław. Mały Port z premierami „Żurku na ostro” oraz arkusza „Dzień dobry mam na imię miłość” o 11:00 oraz realizowana przez Miasto Wrocław i Centrum Sztuki Impart gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius o godz. 19:00.

 

Zanim festiwalową scenę opanują poeci, w sobotnie południe odbędą się warsztaty filmowe „Złodzieje wierszy” i zajęcia prowadzone przez Janusza KONDRATIUKA i Mariusza WILCZYŃSKIEGO. O 14:00 wernisaż fotografii Michała KOBYLIŃSKIEGO, a piętnaście minut później prezentacja pierwszych 11 filmów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji konkursu „Nakręć wiersz”.

 

O 15:00 pierwsze czytanie w Porcie i pierwszy bardzo mocny akcent festiwalu: „Wszystko gubione” z udziałem Sławomira ELSNERA, Krystyny MIŁOBĘDZKIEJ i Bohdana ZADURY. Półtorej godziny później ponownie na jednej scenie trójka uczestników Odsieczy z roku 1999: Roman HONET, Marta PODGÓRNIK i Krzysztof SIWCZYK.

 

O 18:00 Leszek Engelking i czescy goście: Michal AJVAZ i Jachym TOPOL zaprezentują „Maść przeciw poezji”. 19:30 to początek czytań Krzysztofa JAWORSKIEGO, Bogusława KIERCA i Tadeusza PIÓRY i prezentacje tomów: „Drażniące przyjemności”, „Cło” i „Abecadło”.

 

Literacki maraton zakończy o 21:00 pierwszy z dwóch tegorocznych wieczorów klasyków: Jacek DEHNEL zaprezentuje „Zebrane” Philipa LARKINA, Jacek GUTOROW „Żółte popołudnie” Wallace’a STEVENSA, a Julia HARTWIG „Spóźnionego śpiewaka” Williama Carlosa WILLIAMSA.

 

Dla wytrwałych o 22:30 pierwsza z festiwalowych dyskusji: „Dożynki 2008”, czyli podsumowanie literackich wydarzeń ostatnich miesięcy z udziałem Przemysława CZAPLIŃSKIEGO, Andrzeja FRANASZKA, Radosława WIŚNIEWSKIEGO i Grzegorza JANKOWICZA.

 

W niedzielne południe druga odsłona warsztatów filmowych (początek tym razem o godz. 10:00) i wykłady Darka FOKSA oraz Jarosława SZODY. Po nich kolejne dwanaście filmów biorących udział w tegorocznej edycji konkursu „Nakręć wiersz” (godz. 12:00).

 

O godz. 13:00 w Salonie Polityki dyskusja „Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po ‘przełomie’” z udziałem: Dariusza NOWACKIEGO, Mariana STALI, Piotra ŚLIWIŃSKIEGO oraz Justyny SOBOLEWSKIEJ.

 

Tradycyjnie niedzielne czytania rozpoczną finaliści „Połowu” (wybrani w tym roku przez Andrzeja Sosnowskiego): Agnieszka MIRAHINA, Michał PIĘTNIEWICZ, Przemysław WITKOWSKI i Jakub WOJCIECHOWSKI. Godzinę później Julia FIEDORCZUK, Jacek GUTOROW i Dariusz SOŚNICKI zaprezentują książki „Tlen”, „Inne tempo” oraz „Państwo P.”

 

O 16:30 obecni duchem Maurice BLANCHOT, Ronald FIRBANK i Raymond ROUSSEL oraz obecni ciałem tłumacze Grzegorz JANKOWICZ, Andrzej SOSNOWSKI i Anna WASILEWSKA, czyli druga prezentacja „sztywniaków” w Porcie.

 

Literacki finał 14. edycji festiwalu (początek o 18:00), to spotkanie dwóch indywidualności. Piotr SOMMER zaprezentuje nową, długo oczekiwaną książkę „Dni i noce”, Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKI powróci na festiwalową scenę z „Piosenką o zależnościach i uzależnieniach”.

 

O 19:30 dowiemy się, kto zgarnie 15 tysięcy ufundowane przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i dyrektora Biura Literackiego Artura Bursztę, czyli nagrody w konkursach „Nakręć wiersz” i „Etiuda z wierszem”.

 

Ostatni akcent 14. edycji Portu Wrocław to koncert BALLAD I ROMANSÓW, najciekawszego muzycznego debiutu ostatnich miesięcy. Pierwsze dźwięki około godz. 20:00!

 

Program 14. edycji festiwal „Port Wrocław 2009”  >>>

http://www.biuroliterackie.pl/imprezy/festiwal.php?site=300


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 kwietnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca